Innowacje technologiczne w branży komunikacyjnej

Strona głównaInnowacje technologiczne w branży komunikacyjnej
26.12.2010 18:54
Innowacje technologiczne
Innowacje technologiczne
Henryk Tur
Henryk Tur

Innowacje technologiczne w komunikacji to temat, którym raz już się zajmowałem - tutaj. Skupiłem się jednak na samych pojazdach i środkach transportu, pomijając całą resztę, np. pomysłowe sygnalizacje świetlne czy systemy nawigacji. Teraz czas nadrobić zaległości. Oto mały przegląd co ciekawszych innowacji w dziedzinie "okołotransportowej".

bETNcISZ

Innowacje technologiczne w komunikacji to temat, którym raz już się zajmowałem - tutaj. Skupiłem się jednak na samych pojazdach i środkach transportu, pomijając całą resztę, np. pomysłowe sygnalizacje świetlne czy systemy nawigacji. Teraz czas nadrobić zaległości. Oto mały przegląd co ciekawszych innowacji w dziedzinie "okołotransportowej".[h3]

Nietypowe światła drogowe
Nietypowe światła drogowe

Co robią drogowcy, gdy na szosie zbiera się śnieg? Rozpuszczają go solą. Jednak tegoroczne odkrycie naukowców z Harvardu może zmienić ten stan rzeczy i spowodować, że nie będzie się topić śniegu, a zapobiegać oblodzeniu. Jak to ma wyglądać, opisywaliśmy szczegółowo tutaj. Takie innowacje technologiczne można by opisywać szerzej, jednak póki co rewolucji nie ma - ale naukowcy już nad tym pracują.

Drogi w śniegu
Drogi w śniegu

** **<strong>Innowacje technologiczne na czterech kółkach</strong>

Dwa elektryczne vany VisLab ruszyły z Włoch i "zameldowały się" po długiej podróży w Chinach. Co prawda po drodze kilka razy kierowcy musieli przejmować ster, ale cóż - za kierownicami innych pojazdów siedziały niedoskonałe jednostki ludzkie.

VisLab
VisLab

Z kolei internetowy gigant, czyli Google, testował, jak sprawuje się samochód sterowany przez robota. Wyniki są naprawdę niezłe - każde auto wyposażono w setki czujników, kamer i GPS. Auto zatrzymywało się przed każdym znakiem STOP, a także reagowało prawidłowo na sygnalizację świetlną. Na zdjęciu poniżej widzicie je na przecinającej Dolinę Krzemową autostradzie 101.

Google Car
Google Car

<strong>Innowacje technologiczne dla bezpieczeństwa</strong>

Radar ASSET
Radar ASSET

GM Enchanced Vision System to natomiast wynalazek dla kierowców. Wciskacie przycisk, a na przedniej szybie Waszych pojazdów pojawiają się laserowe kształty pokazujące linie boczne drogi, podkreślające inne pojazdy i pieszych, a nawet pomagające odczytać znaki. Pokazuje to poniższa prezentacja. Tego typu innowacje technologiczne naprawdę mogą pomóc każdemu kierowcy!

Udostępnij:
bETNcITl
Komentarze (0)
bETNcITX