Technologia komunikacyjna w służbie ludzkości

Z pewnością technologia komunikacyjna, jaką znamy i z jakiej korzystamy na co dzień, ulegnie w najbliższych latach sporym zmianom. Są już pierwsze zwiastuny tego i choć mieszkamy w kraju, gdzie dominuje (o zgrozo!) PKP, to jednak i one wkrótce do nas dotrą...

Superpociąg
Superpociąg
Henryk Tur

29.11.2010 | aktual.: 11.03.2022 12:42

Z pewnością technologia komunikacyjna, jaką znamy i z jakiej korzystamy na co dzień, ulegnie w najbliższych latach sporym zmianom. Są już pierwsze zwiastuny tego i choć mieszkamy w kraju, gdzie dominuje (o zgrozo!) PKP, to jednak i one wkrótce do nas dotrą...

Technologia komunikacyjna na torach

W Chinach już za trzy lata ruszy superszybki pociąg. Tam z pewnością takich potrzebują - kraj jest olbrzymi, więc przyda się szybko pokonywać olbrzymie dystanse, a nie każdego stać na samolot, prawda? Aby osiągnąć zawrotną prędkość 1000 km/h, pociągi będą poruszać się w tunelach próżniowych, dzięki czemu nie spowolni ich tarcie powietrza. Lepiej w takiej supermaszynie nie przespać swojej stacji! To technologia komunikacyjna zahaczająca o SF, prawda?

Szybki pociąg
Szybki pociąg

Hayabusa nie rozpędzi się co prawda do takich szybkości, lecz pokona w godzinę ponad 300 kilometrów. Pociąg wygląda jak pocisk, więc nic dziwnego, że i szybko pędzi. Porusza się w tradycyjny sposób, ale i to by wystarczyło, aby pokonał trasę Przemyśl-Kraków w niecałą godzinę (240 km). Kiedy taka technologia komunikacyjna zostanie wprowadzona przez nasze koleje...?

Technologia komunikacyjna dla mas

Autobus z silnikiem myśliwca
Autobus z silnikiem myśliwca

A jak mogą ewoluować autobusy? Może tak jak na zdjęciu poniżej? Właściwie to bardziej wagony drogowe niż tradycyjne autobusy, jakie znamy, a przeznaczone są dla wielkich metropolii. Mają co najmniej 4,5 m wysokości i dwa poziomy.

Na górnym zmieści się ponad 1200 osób, dolny jest otwarty, co umożliwia autom wjeżdżanie pod autobus. Dzięki temu nie muszą one czekać, aż będzie możliwość wyprzedzenia autobusu. Ok, ale co wtedy, gdy chcemy zmienić pas ruchu, a auto jest pod środkiem wagonu...? Ta technologia komunikacyjna z pewnością wymaga dopracowania.

Technologia komunikacyjna na morzach i oceanach

Na przykład Rosjanie postanowili stworzyć okręt będący hybrydą statku, platformy wiertniczej i reaktora nuklearnego. Niestety, zdjęć tych niezwykłych konstrukcji nie ma, wiadomo jednak, że w 2012 mają ruszyć na podbój Arktyki. Jedyna fotka przypomina mi okręt, na którym ktoś postawił blok mieszkalny.

Hybrydowy okręt
Hybrydowy okręt
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.