Innowacyjny pomysł na elektrownię słoneczną. Pierwszy taki projekt
Firma CVE, francuski producent energii odnawialnej, zainstalowała pierwszą elektrownię słoneczną RespeeR Flex. Innowacyjny sposób montażu paneli fotowoltaicznych pozwala znacząco skrócić czas budowy elektrowni, ale też ułatwia ewentualny demontaż infrastruktury pod kątem innych inwestycji.
Elektrownie słoneczne to coraz powszechniejszy sposób na zasilanie nie tylko gospodarstw domowych, ale też całych zakładów produkcyjnych. Istotną rolę pełni nie tylko koszt paneli, ale też ich wygoda użytkowania. Ciekawy pomysł z Francji opisał serwis PV Magazine.
Innowacyjny sposób instalacji paneli fotowoltaicznych
Francuska firma CVE, jeden z wiodących producentów energii odnawialnej, opracowała innowacyjny sposób instalacji paneli fotowoltaicznych. Zamiast wykorzystania specjalnych stelaży z uchwytami, które są stosowane w tradycyjnych elektrowniach słonecznych, projektanci ułożyli panele fotowoltaiczne bezpośrednio na ziemi.
Nowatorski sposób został wykorzystany do budowy elektrowni słonecznej RespeeR Flex, która powstała na terenie przemysłowym należącym do grupy MSA w Châtillon-sur-Chalaronne na wschodzie Francji. Obiekt oferuje moc 187 KW i pokrywa 10% całkowitego zużycia energii przez przedsiębiorstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
DJI Mavic 3 Pro – jedyny dron jakiego potrzebujesz
Dwie główne zalety nowej elektrowni słonecznej
Firma CVE chwali się, że elektrownia RespeeR Flex powstała zaledwie w 10 miesięcy. Dla porównania, budowa tradycyjnej elektrowni z podporami zajęłaby nawet dwa lata. Przyspieszenie budowy ma przełożenie na szybsze działanie obiektu, a w efekcie też szybsze dostarczanie taniego zasilania do odbiorców.
Dodatkowym atutem nowego projektu jest łatwiejszy sposób demontażu paneli fotowoltaicznych. Firma może zainstalować elektrownię tylko na jakiś czas, a później przedłużyć umowę lub zrezygnować z inwestycji. Przy rezygnacji z inwestycji, elektrownia jest przenoszona do innego klienta.
W tym przypadku CVE, które jest właścicielem floty paneli, demontuje je i ponownie instaluje u innego klienta. Obecnie mamy pięć innych tego typu projektów w fazie rozwoju i wiele zapytań - powiedział Pierre de Froidefond, współzałożyciel CVE.
Paweł Maziarz, dziennikarz Gadżetomanii