Fotowoltaika na morzu. Belgowie są już gotowi
Belgijskie konsorcjum planuje uruchomić pilotażową pływającą farmę fotowoltaiczną na belgijskim wybrzeżu Morza Północnego niedaleko portu w Ostendzie. Prace na obiekcie dobiegają już końca.
Belgowie chcą instalować panele fotowoltaiczne na morzu. Trzy firmy budują farmę fotowoltaiczną na Morzu Północnym. Obiekt powstaje niedaleko portu w Ostendzie. Jak przytaczają dziennikarze serwisu pv-magazine, obecnie trwają końcowe prace montażowe na obiekcie.
Projekt nazwano SeaVolt. Projekt ten zakłada nietypowe rozwiązanie w porównaniu do innych stosowanych w pływających farm fotowoltaicznych. Panele nie są zamontowane na konstrukcji bezpośrednio na poziomie morza. Zamiast tego zbudowana została specjalna konstrukcja na słupach, która pozwala na montaż paneli na większej wysokości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konsorcjum, korzystając ze wsparcia Uniwersytetu w Gandawie, planuje zbierać dane z pływającej farmy fotowoltaicznej przez rok. Zamontowane na platformie czujniki pozwolą ocenić, czy wpływ środowiska, taki jak np. drgania, jest taki, jaki zakładały testy i obliczenia inżynierów. Projekt ten może przyspieszyć rozwój morskiej fotowoltaiki na dużą skalę.
Projekt pozwoli na zgromadzenie danych na temat wpływu fal, deszczu i mgły solnej na poszczególne technologie modułów fotowoltaicznych o różnych parametrów. Oprócz tego sprawdzane będą też kąty nachylenia w kontekście wpływu wiatru na moduły i uzysku energii z instalacji. Naukowcy przyjrzą się też środkom ochrony modułów przed wodą morską i ptasimi odchodami.
Oczekiwania wobec rozwoju technologii morskiej fotowoltaiki są wysokie. Tego rodzaju elektrownie mogłyby w połączeniu z farmami wiatrowymi mogłyby zapewnić energię elektryczną dla wielu lokalizacji, wykorzystując istniejącą już infrastruktury w ramach koncepcji jaką jest cable pooling.
Morska fotowoltaika ma też dodatkową zaletę. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Utrechcie w 2020 r. wynika, że tego rodzaju instalacje mogą być bardziej wydajne niż klasyczne, montowane na gruncie. Może to się wiązać m.in. z wydajniejszym chłodzeniem modułów.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii