Instytut Fraunhofera opracował sztuczne niebo. Jak działa ten wynalazek?

Praca w biurze może być przygnębiająca, zwłaszcza gdy luksusem dostępu do światła słonecznego mogą cieszyć się jedynie nieliczni. Instytut Fraunhofera, odpowiedzialny m.in. za powstanie formatu MP3, postanowił rozwiązać ten problem.

Instytut Fraunhofera opracował sztuczne niebo. Jak działa ten wynalazek?
Łukasz Michalik

05.01.2012 | aktual.: 11.03.2022 09:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praca w biurze może być przygnębiająca, zwłaszcza gdy luksusem dostępu do światła słonecznego mogą cieszyć się jedynie nieliczni. Instytut Fraunhofera, odpowiedzialny m.in. za powstanie formatu MP3, postanowił rozwiązać ten problem.

Połączenie pracy z widokiem nieba nie jest łatwe, szczególnie gdy pracuje się w biurze. Niemiecki Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO opracował jednak rozwiązanie pozwalające nawet w przestrzeni open space poczuć namiastkę nieba nad głową.

Konstruktorzy IAO przygotowali kwadratowe panele o boku 50 centymetrów, zawierające po 288 diod LED. Pod nimi umieszczana jest jasna tkanina pełniąca rolę dyfuzora, dzięki czemu poszczególne diody nie są widoczne, a pomieszczenie jest równomiernie oświetlane.

Diody w podstawowych kolorach (niebieski, czerwony, zielony i biały) pozwalają na odwzorowanie pełnej gamy barw, a sednem projektu są zmiany oświetlenia, które – nawet jeśli nie są świadomie rejestrowane przez  pracowników – wpływają na efektywność pracy.

Sztuczne niebo (Fot. Gizmag.com)
Sztuczne niebo (Fot. Gizmag.com)

Naukowcom udało się stworzyć taki model dynamicznych zmian intensywności światła, który sprzyja skupieniu i dobremu samopoczuciu – nie chodzi tu o migające diody czy delikatne falowanie, ale o odtworzenie warunków spotykanych na zewnątrz w taki sposób, aby zmiany oświetlenia nie rozpraszały.

Podczas jednego z testów, badających skuteczność takiego rozwiązania,  grupa wolontariuszy pracowała przez cztery dni w różnych warunkach oświetleniowych. W pierwszym dniu światło było statyczne, w drugim ulegało delikatnym zmianom, a w trzecim zmieniało się dynamicznie. W kolejnym dniu 80 proc. uczestników badania wybrało pracę przy dynamicznych zmianach światła.

Na razie wirtualne niebo ma powierzchnię 34 metrów kwadratowych. Zostanie zaprezentowane w marcu podczas organizowanych w Hanowerze targów CeBIT. Metr kwadratowy sztucznego nieba został wyceniony na 1000 euro, jednak cena ma być niższa po rozpoczęciu produkcji na większą skalę. Chcielibyście mieć w domu albo w pracy taki sufit?

Źródło: GizmagForbes

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.