Intel Cedar Trail - odpowiedź na AMD Brazos dopiero w Q4?
Choć mówi się, że lekceważenie przeciwnika to głupota, Intel zdaje się być pewnym swego i nie spieszy się z wprowadzaniem nowej platformy dla netbooków, nettopów i innych niewielkich PC. Czy jest ona tak dobra, że zmiecie konkurencję w postaci AMD Brazos?
Choć mówi się, że lekceważenie przeciwnika to głupota, Intel zdaje się być pewnym swego i nie spieszy się z wprowadzaniem nowej platformy dla netbooków, nettopów i innych niewielkich PC. Czy jest ona tak dobra, że zmiecie konkurencję w postaci AMD Brazos?
Intel Cedar Trail, następca wysłużonej, lecz bardzo popularnej platformy Pine Trail to mieszanka starego z nowym. Producent uznał bowiem, że chipset NM10 jest wystarczająco dobry, by być montowanym w PC przez kolejne miesiące czy lata. Na zmiany w mikroarchitekturze jednostek wykonawczych, według redaktorów z Anandtecha, też raczej się nie zanosi.
Zmniejszony zostanie proces litograficzny na 32 nm i podniesione zegary. Dwurdzeniowy Intel Atom D2500 będzie pracował z częstotliwością 1,86 GHz i zostanie pozbawiony Hyper-Threadingu. Mocniejszy CPU, Intel Atom D2700, będzie taktowany zegarem 2,13 GHz i będzie obsługiwał wielowątkowość. TDP ma wynosić 10 W, pamięć cache (L2) ma mieć 1 MB, a w obudowie procesora znajdzie się także kontroler DDR3 RAM.
W procesorach Cedar Trail będzie za to nowy, a przynajmniej poprawiony GPU. Spekuluje się, że GMA3150 zastąpi nieco zmodernizowany GMA HD znany z jednostek Core pierwszej generacji (Arrandale), choć optymiści wierzą, że Intel zafunduje coś pokroju HD Graphics 2000. Integra ma obsługiwać API DirectX 10.1 i Blu-ray 2.0 oraz wiele monitorów. Wśród wyjść wideo wymienia się HDMI 1.4 i DisplayPort 1.1.
Zapowiedziano sprzętowe dekodowanie formatów MPEG2, VC1, AVC, H.264 i obsługę multimediów w 1080p, ale za to najprawdopodobniej będzie odpowiedzialny dodatkowy moduł (oznaczony "MEDIA" na schemacie). Nie zabraknie obsługi znanej już technologii Wireless Display (WiDi), choć na razie nie wiadomo w jakiej wersji, nowości w postaci Wireless Music, funkcji PC Synch i Fast Boot.
Tylko, czy to wszystko wystarczy, by skutecznie konkurować z platformą AMD Brazos? Na razie trudno powiedzieć. Platforma konkurencji już jest na rynku, świetnie sobie radzi i netbooki z nią kosztują relatywnie mało. AMD Zacate E-350 jest zauważalnie szybsze niż chociażby dwurdzeniowy Atom D525, a zintegrowanemu w APU Radeonowi HD 6310M niewiele brakuje do Intel HD Graphics 2000.
Obsługuje on przy tym znacznie więcej formatów wideo i również ma wyjście HDMI. Pozostaje mieć nadzieję, że Intel zamiast poprawiać starą, rzuci nowszą grafikę obok dekodera HD. Obawiam się bowiem, że ciągle niezbyt popularne WiDi, wchodzące Wireless Music czy Fast Boot mogą nie wystarczyć, by odzyskać to, co się straciło.
Zwłaszcza, że AMD ciągle pracuje nad rozwojem platformy i w Q3 mają wejść jednostki z Turbo Core. A to już coś, bo realnie podnosi wydajność i wykorzystuje się to częściej niż potrzebujące adaptera za 300 zł bezprzewodowe HDMI w wydaniu Intela. Na koniec warto dodać, że ceny netbooków z Intel Cedar Trail będą oscylować wokół 300 dolarów, choć za wersje z Atomem D2700 być może trzeba będzie zapłacić ok. 400 dolarów.
Źródło: Anandtech • Notebookcheck.com • TechConnect Magazine