Intel Core i7‑5960X - 8‑rdzeniowa bestia dla najbardziej wymagających!

Intel rozpoczyna rok szkolny z pompą - do oferty giganta trafia pierwszy, konsumencki procesor z 8 pełnoprawnymi rdzeniami. Najszybszy, "cywilny" procesor świata jest przeznaczony dla entuzjastów i fanów podkręcania, którzy nie znają słowa kompromis i mają naprawdę głębokie kieszenie.

Intel Core i7-5960X
Intel Core i7-5960X
Jacek Klimkowicz

Procesor, płyta główna i RAM - za jedyne 6000 zł

Intel Core i7-5960X to konstrukcja wymagająca podstawki LGA2011-v3 i pamięci typu DDR4. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że chętni będą musieli wydać mniej więcej 1000 zł na (najtańszą) płytę główną i niemal drugie tyle na rozsądną ilość RAM. Jestem jednak pewny, że dla kogoś, kto zechce nabyć kosztujący blisko 4000 zł procesor, nie będzie wielkim problemem dołożenie jeszcze 2 tysięcy na niezbędne podzespoły. W końcu dla niektórych liczy się tylko bezkompromisowa wydajność.

A tę bez wątpienia najnowsze dzieło inżynierów Intela zapewnia. Procesor, dzięki technologii Hyper-Threading, jest w stanie obsłużyć jednocześnie nawet 16 wątków. Bazowe taktowanie Intel Core i7-5960X wynosi 3 GHz, ale w trybie TurboBoost rośnie do 3,5 GHz. Rdzenie współdzielą między sobą 20 MB pamięci podręcznej L3. Całość wykonana w 22-nm procesie litograficznym i oparta na architekturze Haswell ma współczynnik TDP równy 140 W, a więc o 80 W niższy niż AMD FX-9590, który osiąga 5 GHz.

Intel rozdaje karty, my sprawdzamy

Wydajność oferowana przez Intel Core i7-5960X jest jednak w praktyce średnio o połowę wyższa. Do tego jednostka wprost rewelacyjnie się podkręca (nawet na lichym chłodzeniu) i wówczas dystans między AMD i Intelem jeszcze się powiększa. Procesor Intel Core i7-5960X po OC jest średnio 2-krotnie szybszy od największego konkurenta, pobierając jednocześnie znacznie mniej energii. Krótko mówiąc, Intel po raz kolejny pokazał, kto rządzi na rynku procesorów.

A jak się w praktyce sprawuje 8-rdzeniowe Core i7? Czy taka moc jest faktycznie potrzebna domowym użytkownikom? W jakich zastosowaniach 16 wątków jest potrzebne, a w jakich zbędne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już niedługo w naszej recenzji. Stay tuned!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.