Intel Core M - nadchodzi rewolucja w segmencie mobilnym!
Wiele osób uważa, że architektura x86 nie ma racji bytu w segmencie stricte mobilnym, zdominowanym przez układy ARM. Wkrótce jednak będą one musiały zrewidować swoje poglądy. Pierwsze testy prasowe przeprowadzone na targach IDF 2014 nie pozostawiają złudzeń - mobilne procesory Intel Core M dosłownie miażdżą topowe układy konkurencji!
Tablety z Intel Core M wyprzedzają... laptopy!
Najnowsze procesory Intel Core M, wykonane w 14-nm procesie litograficznym i oparte na mikroarchitekturze Broadwell, mają TDP na poziomie 4,5 W. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by montować je w tabletach i phabletach. Naturalnie obsługują one wszystkie najważniejsze, autorskie technologie Intela (np. Turbo Boost, instrukcje wektorowe i TSX, Quick Sync Video) i są 64-bitowe. Niektóre redakcje miały już możliwość przetestowania (za zamkniętymi drzwiami) procesorów Intel Core M podczas konferencji Intel Developer Forum 2014. I wyniki są, po prostu, druzgocące dla ARM-owej konkurencji.
Redaktorzy PurePC.pl mieli szansę przyjrzeć się układowi Intel Core M5Y70. Jest to chip 2-rdzeniowy (4 wątki dzięki Hyper-Threading), wyposażony w 4 MB pamięci podręcznej, pracujący z częstotliwością od 1,1 do 2,6 GHz w trybie Turbo Boost. Za wrażenia wizualne odpowiada układ graficzny Intel HD 5300. Podczas testów tablet napędzany przez ten układ osiągnął rezultaty, których nie powstydziliby się posiadacze laptopów. Przykładowo w CineBench R11.5 uzyskano 2,67 pts. Podobne wyniki wykręcają notebooki z Intel Core i5-3210M o TDP 35 W! Ultrabooki z niskonapięciowymi Intel Core i7-3517U są nawet wolniejsze (2,6 pts).
Konkurencja daleko w tyle - Intel Core M deklasuje chipy ARM
Powiecie, że porównania do procesorów x86 nic nie znaczą, bo w sumie tablet to urządzenie służące głównie do konsumpcji treści, a nie pracy. Owszem, dlatego też koledzy z PurePC pokusili się też o konfrontację z ARM-ową konkurencją w SunSpiderze. I w tym teście Intel Core M nie dał rywalom żadnych szans. Najszybsze urządzenie z ARM, napędzany przez 64-bitowy procesor Apple iPad Air, uzyskało wynik ponad 3-krotnie gorszy. Jeszcze bardziej w tyle zostały maszynki ze Snapdragonami (Galaxy S5) i Tegrami (Shield Tablet).
W benchmarkach graficznych także IGP HD5300 znokautowało konkurencję. Wynik w 3D Mark Ice Storm Unlimited nie pozostawia złudzeń - ponad 50000 punktów to 3-krotnie więcej niż wykręca Galaxy S5 ze Snapdragonem S801 i ponad 50% więcej niż Shield Tablet z Tegrą K1. Krótko mówiąc, architektura x86 nie dość, że daje możliwość stworzenia urządzeń prawdziwie wielozadaniowych (np. poprzez dual-boot Androida i pełnoprawnego Windows), to jeszcze oferuje wprost niesamowite osiągi przy rozsądnej emisji ciepła i ograniczonym poborze energii.
W rezultacie producenci układów ARM nie będą mieli lekko, bo będą konkurować nie tylko ze sobą, ale i z Intelem. A ten, jak widać, ma środki i doskonałych inżynierów, którzy potrafią ze skazanej przez wielu na porażkę architektury x86 wykrzesać naprawdę wiele. Oczywiście czas pokaże, czy gigant z Santa Clara wybije się w segmencie, w którym aktualnie stanowi margines. Na pewno układy Intel Core M mają wielki potencjał, więc przy odpowiednich cenach i nakładach na marketing powinno się udać...
A na zakończenie - oto, jak działa na tablecie z Intel Core M, w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, Diablo 3. Miłego oglądania!
September 12, 2014
Źródło: