Intel kontra SandForce - kto wygra?

Nie jest tajemnicą, że potentat na rynku procesorów pracuje nad nową generacją dysków SSD. Teraz ujawniono specyfikację tych urządzeń. Czy będą godną konkurencją dla napędów korzystających z rozwiązań SandForce?

Intel SSD
Intel SSD
Jacek Klimkowicz

06.10.2010 18:30

Nie jest tajemnicą, że potentat na rynku procesorów pracuje nad nową generacją dysków SSD. Teraz ujawniono specyfikację tych urządzeń. Czy będą godną konkurencją dla napędów korzystających z rozwiązań SandForce?

Trzecia generacja dysków SSD przeznaczonych dla konsumentów (Intel X18-M i Intel X25-M) będzie korzystać z interfejsu SATA 3.0, a zastosowana w urządzeniach pamięć NAND flash typu MLC jest wykonana w 25 nm procesie technologicznym. Każdy z dysków będzie obsługiwał technologię FED (Full Disk Encryption) z AES 128-bit i zaoferuje osiągi na poziomie 250 MB/s dla odczytu, 170 MB/s dla zapisu i 40 000 operacji IOPS dla 4 kB bloków danych.

Obraz

Dostępność Intel X18-M i Intel X25-M jest określana na koniec 4. kwartału bieżącego roku lub początek Q1 2011, zaś oferowane przez Intela X25-M pojemności będą wynosić: 80 GB, 160 GB, 300 GB lub 600 GB.

Do klientów biznesowych będzie adresowany model Intel X25-E G3. Będzie się on różnił od "cywilnych" nośników zastosowaniem pamięci eMLC oraz osiągami. Prędkość zapisu do 200 MB/s, zaś liczba operacji IO dla małych bloków danych wyniesie 50000/s. Każdy z nowych dysków SSD zaoferuje niewielki bufor (power safe write cache) w postaci pamięci DRAM.

Patrząc na osiągi nadchodzących SSD Intela, trzeba przyznać, że są one bardzo dobre. Nie wiadomo jednak, czy wystarczą, aby skutecznie konkurować z dyskami wykorzystującymi układy SandForce. Pozostaje mieć nadzieję, że cena nośników sygnowanych logo procesorowego giganta będzie atrakcyjna i stanie się silnym argumentem przemawiającym na korzyść jego dysków.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.