Intel zaprezentował 48‑rdzeniowy procesor! (wideo)

Wydajność procesora Cell jest wręcz legendarna. Intel - największy producent takich układ - najwyraźniej pozazdrościł firmom Sony, Toshiba oraz IBM i postanowił stworzyć własnego, w pełni programowalnego procka. Ich najnowsze dzieło składa się aż z 48 rdzeni!

48-rdzeniowy-procesor-intela
48-rdzeniowy-procesor-intela
Damian

03.12.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydajność procesora Cell jest wręcz legendarna. Intel - największy producent takich układ - najwyraźniej pozazdrościł firmom Sony, Toshiba oraz IBM i postanowił stworzyć własnego, w pełni programowalnego procka. Ich najnowsze dzieło składa się aż z 48 rdzeni!

W tym wypadku zdecydowanie liczy się ilość, a nie jakość. Sedno sprawy leży bowiem w tym, że każdy z tych rdzeni swoją wydajnością przypomina bardziej procesory z serii Intel Atom, niż megawydajne Core i9 lub chociażby Core 2 Duo czy Quad. No ale przecież jest ich aż 48! Na dodatek, są programowalne.

Procesor został nazwany SSC (Single-chip Cloud Computer) i jest spadkobiercą 80-rdzeniowego Polarisa, zaprezentowanego w 2007 roku. Różni się jednak od niego tym, że bez problemu radzi on sobie ze standardowym oprogramowaniem x86. Mówiąc najkrócej - działa zupełnie tak samo, jak procesory w naszych komputerach. Polaris nie posiadał takiej umiejętności.

Justin Rattner z Intela widzi przed SSC świetlaną przyszłość:

[cytat]Taka maszyna będzie w stanie zrozumieć otaczający ją świat zupełnie tak, jak człowiek. Będzie widzieć, słyszeć, mówić oraz robić wiele innych rzeczy, które będą przypominał ludzkie zdolności.[/cytat]

Zapowiada się niezwykle ekscytująco. Jednak wizja komputera działającego zupełnie jak człowiek, tylko szybciej i sprawniej, przywodzi mi na myśl... Skynet.

Źródło: Gizmodo

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.