Inteligentna laska. Ten wynalazek pomoże niewidomym
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda stworzyli projekt inteligentnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących. W porównaniu z innymi tego typu urządzeniami dostępnymi na rynku, cechuje ją bardzo przystępna cena.
17.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:44
Twórcy projektu inteligentnej laski wykorzystali technologię stosowaną w pojazdach autonomicznych. Urządzenie pomaga wykryć użytkownikowi przeszkody znajdujące się na jego drodze. Testy wykazały, że pomaga ono zwiększyć prędkość chodzenia osób z dysfunkcją wzroku o 18 procent. Serwis Science Alert zwraca uwagę, że na całym świecie ok. 250 mln ludzi cierpi na dysfunkcje wzroku. Urządzenie może znacznie poprawić jakość życia takich osób.
Zaletą laski opracowanej przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Stanforda jest to, że jest ona znacznie lżejsza i tańsza niż inne urządzenia tego rodzaju. O jakim koszcie mowa? Naukowcy twierdzą, że właścicielem urządzenia można stać się już za 400 dolarów. To bardzo przystępna cena zważywszy na fakt, że inne inteligentne laski kosztują niekiedy nawet 6 tysięcy dolarów. Do tego ważą ponad 20 kg, podczas gdy urządzenie amerykańskich specjalistów waży zaledwie 1,5 kg.
Naukowcy udostępnią darmowe oprogramowanie
Na razie wspomniana laska jest jednak wyłącznie w fazie projektu. Specjaliści stworzyli dotąd oprogramowanie open-source, więc każdy kto ma niezbędną wiedzę i materiały może zbudować własną wersję urządzenia i pomóc w rozwoju projektu.
Stanford researchers build self-navigating smart cane for the visually impaired
"Chcieliśmy zoptymalizować ten projekt, aby ułatwić jego replikację i obniżyć koszty" — mówi informatyk Mykel Kochenderfer z Uniwersytetu Stanforda. Dodaje, że oprogramowanie, zestawienie materiałów i schematy elektroniczne są udostępniane bezpłatnie. 400 dolarów to właśnie koszt materiałów, potrzebnych do zbudowania laski.
Inteligentna laska opiera się w dużej mierze na czujniku LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), który wykorzystuje do nawigacji pomiary odległości od obiektów. Pozycję, prędkość i kierunek poruszania się użytkownika pozwalają śledzić dodatkowe czujniki urządzenia: GPS, akcelerometry, magnetometry i żyroskopy.