Inteligentny domofon na Raspberry Pi. Zobacz kto czeka przed drzwiami i otwórz zamek smartfonem

Mało kto ma w domach domofony z kamerką, ale nie jest to nowa technologia. Od lat możemy spotkać je także w Polsce. Są dedykowanymi rozwiązaniami działającymi podobnie jak klasyczne domofony, ale dodatkowo z wideo. A może zrobić coś lepszego samemu?

Inteligentny domofon na Raspberry Pi. Zobacz kto czeka przed drzwiami i otwórz zamek smartfonem
Źródło zdjęć: © Hacker Shack @ YouTube
Jan Domański

Mając Raspberry Pi 3 Model B, kartę microSD, mikrofon USB, przycisk, kamerkę, mały ekranik, głośnik i kilka innych podzespołów, możemy sami w domu wykonać inteligentny domofon z kamerką. Tradycyjne rozwiązania tego typu są od dawna stosowane, ale trzeba podejść do dedykowanego urządzenia, które odbiera dzwonek sprzed drzwi. W tym wypadku robimy to jeszcze wygodniej - smartfonem.

Taki projekt opublikowano na stronach hackers.io zaopatrując go w odpowiedni kod oprogramowania, schematy, instrukcję czy pliki projektów do wykonania obudowy urządzenia w drukarce 3D. W połączeniu z również własnoręcznie wykonanym zdalnym zamkiem do drzwi (który niestety wygląda mocno prowizorycznie), można w wygodny sposób wpuszczać gości do domu, albo np. w obecnym czasie porozmawiać z kurierem lub dostawcą pizzy, aby zostawili przesyłkę czy jedzenie przed wejściem.

W telefonie lub na ścianie

Alternatywnie można wykonać aż dwa takie sprzęty i cieszyć się wideodomofonem z dodatkową możliwością odbierania rozmowy na telefonie, wtedy dostajemy też tradycyjną metodę działania. Według opisu na stronie, prace powinny zająć mniej więcej 4 godziny, choć czas określono tylko dla zajęcia się jedną sztuką.

How to Make a Raspberry Pi Smart Doorbell

Na nakręconym wideo z prezentacji i prac nad smart wideofonem, widać niezbyt dobre zamontowanie urządzenia, ale autor podkreśla, że zostało tak użyte tylko w celach prezentacyjnych. Jeśli używałoby się go na co dzień, zaleca odpowiednie schowanie okablowania, solidniejszy montaż.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.