Zrób z Raspberry Pi Zero przenośny sprzęt na baterie paluszki. Gumstrix AA Battery Board

Zasil Raspberry Pi Zero zwykłymi bateriami z kiosku czy sklepu
Zasil Raspberry Pi Zero zwykłymi bateriami z kiosku czy sklepu
Źródło zdjęć: © Gumstrix
Jan Domański

06.02.2020 14:35, aktual.: 09.03.2022 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

RaspberryPi to popularny wśród fanów komputerowego "zrób to sam" minikomputerek z procesorem ARM na Linuxie. Z założenia stacjonarny, choć do części projektów użytkownicy stosują akumulatory. A nie lepiej byłoby powszechnie dostępne baterie paluszki?

Z takiego założenia musieli wyjść pomysłodawcy modułu Gumstix Raspberry Pi Zero Battery Board. Produkt dedykowany dla najbardziej podstawowej edycji Raspberry Pi jaką niewątpliwie jest Zero, rozszerza jej możliwości nie tylko o zasilanie bateriami AA (popularne paluszki), ale też jest zaopatrzony w zestaw dodatkowych czujników orientacji w przestrzeni (trzyosiowy akcelerometr i trzyosiowy żyroskop).

Zasilanie Raspberry Pi Zero paluszkami, ale i zestaw czujników

Świetną sprawą jest to, że wymiana energii elektrycznej następuje w dwie strony. Malinę Zero możemy nie tylko zasilać, ale też ładować akumulatory AA (o ile zdecydujemy się na ogniwa wielokrotnego użytku, a nie zwykłe jednorazowe baterie) przez gniazdo zasilania microUSB samego Raspberry Pi. Same akumulatory AA mogą być wykonane w technologii NiMH lub NiCd.

Obraz
© Gumstrix

Sam Raspberry Pi Zero to naprawdę najniższy możliwy malinowy komputer jednopłytowy. Choć przy tym najtańszy i o najmniejszych gabarytach. Ten mający już kilka lat na karku model oferuje jednordzeniowy procesor ARM Broadcom BCM2835 1 GHz, 512 MB RAM, miniHDMI, microUSB 2.0 z OTG (raczej bez rozgałęziacza USB nie obejdzie się), drugie wyłącznie zasilające microUSB, czytnik microSD, złącza 40-pin GPIO, do kamery CSI czy kompozytowego wideo.

Obraz
© RaspberryPi

Koszyk na baterie droższ niż sam minikomputer

Problemem przy module na baterie AA jest tylko cena. Szukając ofert na Raspberry Pi Zero, znalazłem pierwszą z brzegu za 29 złotych. Przy okazji sporo wydajniejsza (ale jeszcze nie najwyższa ze wszystkich) edycja Raspberry Pi 4B z najmniejszą pamięcią RAM 1GB w tym samym sklepie wyceniona jest na 169 złotych. A ile każą sobie płacić twórcy Gumstix Raspberry Pi Zero Battery Board? Az 50 dolarów, czyli około 195 złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)