Internet Explorer ma już mniej niż 50% udziału w światowym rynku

Spodziewaliśmy się tego od dawna i stało się. IE ma już tylko 49,58% udziału w światowym rynku przeglądarek. A jeszcze siedem lat temu miał niemal 100%.

Gratulacje od twórców IE. Tylko dla kogo? ;) (Fot. Flickr/robceemoz/Lic. CC by)
Gratulacje od twórców IE. Tylko dla kogo? ;) (Fot. Flickr/robceemoz/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Spodziewaliśmy się tego od dawna i stało się. IE ma już tylko 49,58% udziału w światowym rynku przeglądarek. A jeszcze siedem lat temu miał niemal 100%.

Jeszcze parę lat temu korzystanie z przeglądarki innej niż Internet Explorer było dziwactwem, fanaberią. Dziś to już zamierzchłe czasy. Przeglądarka Microsoftu jest w defensywie.

Jak doniósł serwis analityczny NetMarketShare, w październiku 2011 roku IE miał już tylko 49,58% udziału w światowym rynku przeglądarek - czyli spadł poniżej psychologicznej granicy 50%. Oczywiście wciąż jest to większość, i to większość znacząca, ale faktem jest, że udział IE szybko topnieje.

W 2004 roku przeglądarki Microsoftu używało 95% internautów. Dziś szybko rośnie Chrome'owi (16,59% udziału), nieźle trzyma się Firefox (21,20%), w Stanach dużo ludzi korzysta z Safari. Na szarym końcu plasuje się Opera, która jest uważana za rewelację właściwie tylko w naszym regionie.

Fot. NetMarketShare
Fot. NetMarketShare

IE od dawna ma się niezbyt dobrze w Europie – już w styczniu pisaliśmy, że pałeczkę lidera na Starym Kontynencie przejął Firefox. W Polsce też dominują fani liska (45,85%), drugi jest IE, ale Chrome go szybko goni. Nie pomaga nawet kampania reklamowa z "Twoją starą".

Jak przewidują eksperci, Microsoft nie będzie już w stanie odwrócić trendu spadkowego. Co Wy na to?

Źródło: The Next Web

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.