Internet jest dla samotników? Nieprawda!

Wśród mniej obeznanych z nowoczesnymi technologiami osób pokutuje pogląd, że internet niszczy "normalne" relacje międzyludzkie, wpędza w samotność i wywołuje psychozy. To dziwne, że jeszcze nikt nie oskarża sieci o powodowanie genetycznych mutacji ;).

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki

Wśród mniej obeznanych z nowoczesnymi technologiami osób pokutuje pogląd, że internet niszczy "normalne" relacje międzyludzkie, wpędza w samotność i wywołuje psychozy. To dziwne, że jeszcze nikt nie oskarża sieci o powodowanie genetycznych mutacji ;).

Raport na temat korzystania z WWW opublikował renomowany amerykański ośrodek badawczy Pew. Naukowcy wykazali, że osoby korzystające intensywnie z serwisów społecznościowych, wysyłające e-maile czy blogujące mają więcej znajomych z różnych środowisk.

Osoby rzekomo uzależnione od internetu stykają się z znacznie większą liczbą rozmaitych poglądów, przeprowadzają dyskusje na tematy polityczne czy społeczne, nie kierują się uprzedzeniami i stereotypami.

Zdaniem ośrodka Pew społeczne wykluczenie dotyczy około 6% amerykańskiej populacji. Odsetek ten nie zwiększył się znacząco od 1985 roku. 71% ludzi ma na listach znajomych w Facebooku czy MySpace przynajmniej jedną osobę, która należy do najwęższego kręgu znajomych w realu.

Dodatkowo użytkownicy sieci znacznie częściej (45% więcej przypadków) niż osoby niezainteresowane nowoczesnymi technologiami odwiedzają kawiarnie czy puby. Pew obala w ten sposób stereotyp geeka, który przesiaduje w domu i boi się wyjść na zewnątrz.

Powyższe wyniki można jednak interpretować na wiele sposobów. Choćby tak: osoby korzystające intensywnie z zasobów internetu są zazwyczaj wykształcone, dzięki temu zarabiają więcej i stać ich na wizyty w kawiarniach czy imprezy w klubach; są oni nie tylko inteligentni, ale także bezpośredni - to dlatego siedzą w sieci, nie odwrotnie.

Dodatkowo raport posługuje się pewnym uogólnieniami, które nie są do końca uzasadnione. Znam przynajmniej kilka osób, które przesiadują godzinami na Twitterze czy Facebooku i nie mają czasu na nic innego. Oczywiście odwiedzają knajpy, ale zwykle samodzielnie i z laptopem.

Tacy ludzie mają mnóstwo znajomych - to fakt. Większości nie widują jednak na oczy. Pełno jest też internautów, którzy teoretycznie są geekami, ale po 17.00 wyłączają komputer i uruchamiają go dopiero następnego dnia rano. Część nie ma nawet laptopa - nadal korzystają ze stacjonarnych maszyn.

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.