Internetowy oszust naciągnął 1000 osób. Czy Allegro jest nadal bezpieczne?
Kilka dni temu policja ujęła poszukiwanego od dawna, allegrowego oszusta. Aresztowanie miało miejsce dzięki współpracy z pracownikami serwisu. Pytanie o jego bezpieczeństwo zadaliśmy administracji.
Kilka dni temu policja ujęła poszukiwanego od dawna, allegrowego oszusta. Aresztowanie miało miejsce dzięki współpracy z pracownikami serwisu. Pytanie o jego bezpieczeństwo zadaliśmy administracji.
Aresztowanie samo w sobie nie jest nowością, miało miejsce już kilka dni temu. Warto jednak przedstawić jego kontekst. Łukasz M. ma 22 lata. Poszukiwany był przez policję od 4. Wykiwał blisko 1 000 osób, na swoim procederze zarobił około 100 000 złotych. Raczej trudno nazwać go małym cwaniaczkiem.
[cytat]Przez dłuższy czas był nieuchwytny, ponieważ bardzo często zmieniał miejsce pobytu. Doskonale zdawał sobie sprawę, że ma wiele spraw na sumieniu i dlatego przemieszczał się po Polsce. Ciągle też trwał jego przestępczy proceder. Łukasz M. oszukiwał ludzi poprzez prowadzenie fikcyjnych transakcji kupna – sprzedaży na aukcjach internetowych. Posługiwał się przy tym często podstawionymi osobami, których dane pomagały mu gubić za sobą trop – czytamy na stronie szczecińskiej Policji, która ujęła sprawcę.[/cytat]
Zasięg procederu, jaki uprawiał oszust jest niepokojący. Tym bardziej, że doniesienia o różnego rodzaju nadużycia na serwisach aukcyjnych są w zasadzie regularne.
Przemysław Muszyński: Spotkałem się w sieci z opinią, że nie usuwają państwo kont oszustów lub lekceważą doniesienia o nieczystych praktykach użytkowników. Czy mógłbym prosić o ustosunkowanie się do tego typu zarzutu?
Joanna Wagner, zespół PR Allegro: Użytkownicy Allegro zakładając konto w serwisie akceptują zasady Regulaminu. Deklarują akceptację obowiązujących zasad za każdym razem, kiedy logują się na swoje konto. Jeśli nasi użytkownicy korzystając z Allegro naruszają bądź łamią zasady Regulaminu zawsze stosujemy wobec nich odpowiednie kroki.
W każdym przypadku, kiedy nasi użytkownicy zgłaszają nam problemy z danym Sprzedającym konto tej osoby weryfikowane jest dokładnie przez grupę specjalistów. Zawsze podejmowane są kroki adekwatne do sytuacji, włącznie z blokadą konta. W sytuacji podejrzanej i zagrażającej naszym użytkownikom reagujemy natychmiast. Współpracujemy poza tym z wszystkimi jednostkami Policji w kraju i często to Allegro jest stroną inicjującą kontakt z Policją w sprawie danego użytkownika.
Jak wygląda najbardziej typowe oszustwo na serwisie aukcyjnym? Po czym możemy poznać, że stajemy się jego ofiarą? Czy istnieją jakieś schematy działań, którymi posługują się tego typu przestępcy, by zwabić swoje ofiary?
Joanna Wagner: Klasycznym typem oszustwa popełnianego we wszystkich serwisach aukcyjnych na świecie jest sprzedaż przedmiotów, których się nie posiada. Sprzedający wystawia aukcje, podaje numer konta, czeka na wpłaty i znika. Kupujący nigdy nie otrzymują zamówionego towaru. Oszuści przede wszystkim wykorzystują nieuwagę, naiwność, pośpiech i podekscytowanie robiących zakupy. Bardzo łatwo zatem jest robić zakupy i unikać nieprzyjemnych sytuacji. Należy jedynie przestrzegać stałego kanonu zasad.
Jeśli zakupiliśmy przedmiot w internecie alarmujące dla nas powinno być: przedłużający się czas oczekiwania na przedmiot, brak kontaktu ze sprzedającym, pojawiające się negatywne opinię innych kupujących na temat sprzedającego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z administratorami serwisu.
Mimo wszystko ciągłe doniesienia o internetowych oszustach są niepokojące. Jak wiele tego typu przestępstw popełnia się w sieci?
Joanna Wagner: Odsetek oszustw popełnianych na Allegro to mniej niż 0,05 % wszystkich transakcji i regularnie spada.
W jaki sposób Państwo staracie się chronić swoich klientów? Jaka jest skuteczność tego typu zabezpieczeń?
Joanna Wagner: Odpowiedź na to pytanie znajdzie Pan we wcześniejszych odpowiedziach. Proszę mieć na uwadze, że oprócz narzędzi i rozwiązań dla naszych użytkowników, którymi możemy się pochwalić intensywnie pracujemy nad rozbudową narzędzi wewnętrznych, których celem jest ciągłe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w serwisie.
Najnowszą inicjatywą realizowaną przez nasz serwis jest projekt „Klikaj z głową”. Celem programu jest przekazanie wiedzy jak mądrze i bezpiecznie korzystać z Internetu oraz włączenie szkół w systemowe działania na rzecz e-bezpieczeństwa. Jak nie paść ofiarą przestępców, jak nie narazić siebie i innych na niebezpieczną sytuację, jak bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych i handlowych, czyli po prostu jak klikać z głową - tego wszystkiego nastolatki dowiadują się ze spotkań ze specjalistami z serwisu Allegro, Naszej Klasy oraz Fundacji Kidprotect.pl.
„Klikaj z głową” to projekt edukacyjny i profilaktyczny. Pierwsza edycja odbyła się 26 stycznia 2010 w Wałbrzychu i zgromadziła ponad 300 uczestników. W planach mamy organizację około 50 podobnych spotkań w całej Polsce.
Allegro jest także partnerem programu Szkoła Bezpiecznego Internetu. Szkoła Bezpiecznego Internetu to program Fundacji Kidprotect.pl oraz Grupy TP. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej p. Katarzyna Hall, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, p. Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik Praw Dziecka p. Marek Michalak.
Usługa ePrzelewów zawiera w sobie także istotny element bezpieczeństwa: korzystając z niej Kupujący jest w pełni chroniony przez allegrowy Program Ochrony Kupujących, gwarantujący rekompensatę za nieudane zakupy nawet do 10 000 złotych.