Internetowy troll, czyli sadysta i psychopata. Tak, w prawdziwym życiu też!

Naukowcy nie mają wątpliwości: jeśli czerpiecie satysfakcję z trollowania w Internecie, jesteście złymi ludźmi. Naprawdę złymi.

Trolle atakują!
Trolle atakują!
Źródło zdjęć: © Flickr/ stupid_systemus/Lic. CC by
Marta Wawrzyn

17.02.2014 | aktual.: 17.02.2014 15:11

Myślicie, że to, co robicie w Sieci, i to, kim naprawdę jesteście, to dwie różne sprawy? Dwa światy, które nie mają ze sobą nic wspólnego, bo przecież Internet to nie jest prawdziwe życie? Pudło!

Po czym poznać trolla?

O zjawisku internetowego trollingu napisano już wiele. Wiemy, że troll to taki internauta, który wypowiadając się – zazwyczaj anonimowo – w komentarzach pod artykułami czy na forach dyskusyjnych, rzuca w stronę wszystkich obelgami i prowokuje kłótnie. Zazwyczaj kiepsko zna się na temacie, w którym się wypowiada, ale udaje wszechwiedzącego. Stara się skłócić każdego z każdym i przeprowadza ataki personalne na osoby o różnych poglądach.

Psychologowie z University of Manitoba pod wodzą Erin Buckels, by zbadać osobowość trolla, najpierw spędzili długie godziny w Sieci, wyszukując odpowiednie osoby. W tym celu zadawali internautom pytania o to, jakiego typu aktywności najbardziej ich interesują (np. prowadzenie rozmów, poznawanie nowych osób, trollowanie innych). 5,6% ankietowanych odpowiedziało, że lubi trollować – i to właśnie oni posłużyli za króliki doświadczalne.

Prawdziwy troll
Prawdziwy troll© Flickr/ Todd Huffman/Lic. CC by

Troll, czyli makiaweliczny psychopata z sadystycznymi skłonnościami

Wyniki analizy cech charakteru tych osób są przerażające. Troll w prawdziwym życiu to człowiek, który jest makiaweliczny (czyli lubi manipulować innymi i traktować ludzi instrumentalnie) i narcystyczny (czyli jest egoistą, który ma obsesję na punkcie własnej osoby). Wykazuje też skłonności psychopatyczne (nie odczuwa empatii ani wyrzutów sumienia) i sadystyczne (czerpie przyjemność z cierpienia innych).

Według naukowców to bardzo proste: jeśli sadysta chce się dobrze bawić, wystarczy, że znajdzie w Internecie ofiary, które zaspokoją jego potrzeby. Co nie znaczy, że jeśli wyżyje się w Internecie, nie będzie przejawiał sadystycznych skłonności w prawdziwym życiu. Troll to po prostu człowiek, którego należy unikać, zawsze i wszędzie.

Niby pocieszające jest to, że tylko 5,6% przepytywanych przez naukowców internautów wykazuje zainteresowanie trollingiem. Ale to wystarczy, żeby napsuć krwi wszystkim: adminom, internautom, którzy chcieliby normalnie podyskutować, i tym, którzy boją się zaglądać do internetowych komentarzy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.