Inwigilacja? Okey, no problem

Od czasu ujawnienia działań NSA przez Edwarda Snowdena i masowych protestów przeciwko ACTA, na całym świecie rozgorzała dyskusja na temat inwigilacji.

Inwigilacja? Okey, no problem
Piotr Plip

W dzisiejszych czasach nie ma dnia, aby w mediach nie było słychać o kolejnej aferze z podsłuchami, próbą inwigilacji i kolejnym "genialnym pomyśle" jakiegoś producenta. Zazwyczaj są to polityczne przepychanki przed wyborami. Oczywiście nikt nie napisze ani słowa o zagrożeniach związanych z np. nowym urządzeniem, kamerką tu i tam.

Jeśli już coś wycieka, to z pomocą konkurencji, która zadba o huczną pompę całego wydarzenia. Tak było z iPhonem, który będąc wyładowany, nadal podsłuchuje.

Wygoda i taniość

Jeszcze 5 lat temu, gdyby ktoś publicznie przedstawił takie pomysły inwigilowania, zostałby zrównany z ziemią. Dziś już mało kto stara się bronić swoich produktów. Wygoda i niska cena zawsze zwycięży i to ona jest winna obecnemu i przyszłemu (bo to dopiero początek) stanu rzeczy. Należy też potępić korporacje za brak ochrony użytkowników, wręcz wystawianie ich na tace (afera NSA).

Hej, ale zaraz! Czy to nie jest tak, że to my sami jesteśmy sobie winni? Zamiast zapłacić za produkcję marne 5$, wolimy ściągnąć masę darmowych aplikacji. Ktoś powie że "przecież i tak mogliby mnie skanować". Oczywiście, tylko nie byłoby to robione w takiej skali i proces inwigilacji byłby znacznie zwolniony. DOBROWOLNIE tworzymy sobie konta na portalach społecznościowych i wrzucamy masę zdjęć, piszemy gdzie byliśmy na wakacjach i na jakiej imprezie.

Niech podsłuchują!

Doszło do tego, że masa ludzi popiera inwigilację mówiąc iż:

  • Nie chce zatrzymywać postępu
  • Nie mam nic do ukrycia
  • Wszystko jest tańsze i wygodne

Postępu nic nie zatrzyma, można go jedynie opóźnić! Czasem warto zastanowić się dokąd on zmierza. Nie masz nic do ukrycia? Może twój syn będzie miał wielką firmę, lub będzie wielkim politykiem. Twój brak oporu skaże go w przyszłości na korzystanie z urządzeń naszpikowanych od dołu do góry każdym możliwym złem.

Ci, którzy...

Obraz

Osobiście nie popieram zdania osób żądających braku dostępu policji do tego typu narzędzi. Przecież muszą mieć dowody, aby skazać przestępcę lub ujawnić wielką aferę korupcyjną. Zatrzymać przemyt narkotyków i zamach terrorystyczny. Dla mnie to zupełnie normalne, a zapominam, że dawno temu tak nie było, nie mam porównania. Tak samo przyszłe pokolenia będą myślały, że kontrola na każdym kroku jest w porządku i - co najważniejsze - nie będą miały wyboru, który ty teraz masz.

Benjamin Franklin powiedział kiedyś:

"Ci, którzy poświęcają swoją wolność w imię bezpieczeństwa, nie zasługują ani na jedno, ani na drugie. A w konsekwencji stracą jedno i drugie"

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.