Izrael podejmuje radykalne kroki. Wszystkie nowe budynki z panelami słonecznymi
21.06.2023 14:35, aktual.: 24.10.2023 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Izrael zdecydował się na radykalne kroki w celu zwiększenia wydajności energetyki odnawialnej. Zgodnie z przyjętym prawem, wszystkie nowe budynki niemieszkalne będą musiały być wyposażone w panele słoneczne na dachu - takie rozwiązanie ma znacząco poprawić bilans energetyczny, a przy okazji wpłynąć na ekologię całego kraju.
Izrael coraz mocniej stawia na energię odnawialną, ale uwarunkowania terenowe na bliskim wschodzie nie są łaskawe. W niewielkim państwie trudno polegać na tradycyjnych elektrowniach fotowoltaicznych. Trudno także zbudować efektywne systemy bazujące na energetyce wodnej lub wiatrowej.
Większość tzw. farm słonecznych jest zlokalizowana na południu pustyni Negew, z dala od największych i najbardziej zaludnionych miast. W takim przypadku produkowana energia w dużym stopniu jest tracona podczas przesyłu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie nowe niemieszkalne budynki z panelami słonecznymi
Izraelski rząd podjął radykalne kroki w celu zwiększenia efektywności energetyki opartej o panele fotowoltaiczne. Według nowych przespisów, wszystkie nowe budynki niemieszkalne będą musiały mieć panele słoneczne na dachu. Nowe prawo zostało przyjęte podczas obrad dotyczących uchwalenia budżetu państwa, ale będzie obowiązywać dopiero za 180 dni.
Według Ron Eifer, która kieruje działem zrównoważonej energii w Ministerstwie Energii, około 60% nowych paneli słonecznych będzie miało podwójne zastosowanie - jako pokrycie dachowe i system wytwarzania energii. Takie rozwiązanie pozwoli tanio i masowo poprawić efektywność energetyki słonecznej (zwłaszcza w miastach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest największe).
Zobacz także
To kropla w morzu potrzeb
Nowy pomysł podoba się działaczom na rzecz ochrony środowiska, ale jednocześnie wskazują, że to "kropla w morzu potrzeb" i oczekują jeszcze większego zaangażowania ze strony państwa. Amit Bracha, dyrektor wykonawczy organu nadzorującego środowisko, wskazuje tutaj na inicjatywy, takie jak pożyczki i zielone obligacje. Podobnie jak robią to inne rozwinięte kraje w celu promowania energetyki odnawialnej.
Obecnie rząd Izraela zachęca obywateli zwolnieniami z zezwoleń czy ulgami podatkowymi. Drobni producenci mogą także otrzymać premię za uzywanie energii elektrycznej.
Paweł Maziarz, dziennikarz Gadżetomani