Fotowoltaika na rekord. Najlepszy miesiąc w historii Polski
Fotowoltaika w Polsce znów pobiła rekord. Tym razem mówimy o najlepszym miesiącu w historii tej technologii w krajowej energetyce. Wysoka generacja może jednak wiązać się z problemami, które odczują nie tylko posiadacze instalacji fotowoltaicznych.
13.06.2023 11:12
Przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice wciąż jest odczuwalny. Z najnowszych danych wynika, że maj 2023 r. był najlepszym miesiącem w historii instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Padł absolutny rekord dotyczący ilości generowanej energii, a najbardziej słoneczne miesiące dopiero przed nami.
Z danych udostępnianych przez energy.instrat.pl wynika, że w maju 2023 r. polskie instalacje fotowoltaiczne wygenerowały łącznie 1881,47 GWh energii elektrycznej. Jest to absolutny rekord. Do tej pory najlepszy wynik w tym kontekście udało się osiągnąć w czerwcu 2022 r., kiedy elektrownie słoneczne były w stanie wygenerować 1332,1 GWh energii w ciągu miesiąca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Generacja z fotowoltaiki wyraźnie wzrosła też względem kwietnia 2023 r. W poprzednim miesiącu instalacje fotowoltaiczne pozwoliły na wygenerowanie 1210,28 GWh. Oznacza to wzrost wygenerowanej energii o ponad 50 proc.
Wysoka generacja z fotowoltaiki to problem
Niestety wysoka generacja z instalacji fotowoltaicznych może okazać się także problemem i to nie tylko dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych czy właścicieli elektrowni. Nadmiar produkowanej energii prowadzi do podnoszenia napięcia w sieci.
Najszybciej konsekwencje wysokiego napięcia odczują właściciele przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Kiedy zobaczą, że fotowoltaika się wyłącza, będą wiedzieli, że sieć dystrybucyjna w ich rejonie nie jest przystosowana do obsługi tak dużej generacji ze źródeł odnawialnych. Operatorzy farm fotowoltaicznych mogą liczyć się z wyłączaniem elektrowni w sytuacji, gdy mamy "za dużo prądu".
Konsumenci energii elektrycznej również mogą odczuć konsekwencje wysokiego napięcia w sieci. Istnieje ryzyko, że podwyższone napięcie w sieci sprawi, że zapłacimy wyższe rachunki za prąd, a nasze sprzęty będą cechować się krótszą żywotnością.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii