Fotowoltaika na rekord. Najlepszy miesiąc w historii Polski

Fotowoltaika w Polsce znów pobiła rekord. Tym razem mówimy o najlepszym miesiącu w historii tej technologii w krajowej energetyce. Wysoka generacja może jednak wiązać się z problemami, które odczują nie tylko posiadacze instalacji fotowoltaicznych.

panele fotowoltaika dom energia panele słoneczne
panele fotowoltaika dom energia panele słoneczne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.06.2023 11:12

Przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice wciąż jest odczuwalny. Z najnowszych danych wynika, że maj 2023 r. był najlepszym miesiącem w historii instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Padł absolutny rekord dotyczący ilości generowanej energii, a najbardziej słoneczne miesiące dopiero przed nami.

Z danych udostępnianych przez energy.instrat.pl wynika, że w maju 2023 r. polskie instalacje fotowoltaiczne wygenerowały łącznie 1881,47 GWh energii elektrycznej. Jest to absolutny rekord. Do tej pory najlepszy wynik w tym kontekście udało się osiągnąć w czerwcu 2022 r., kiedy elektrownie słoneczne były w stanie wygenerować 1332,1 GWh energii w ciągu miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Generacja z fotowoltaiki wyraźnie wzrosła też względem kwietnia 2023 r. W poprzednim miesiącu instalacje fotowoltaiczne pozwoliły na wygenerowanie 1210,28 GWh. Oznacza to wzrost wygenerowanej energii o ponad 50 proc.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w maju 2023 r.
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w maju 2023 r.© Energy Instrat

Wysoka generacja z fotowoltaiki to problem

Niestety wysoka generacja z instalacji fotowoltaicznych może okazać się także problemem i to nie tylko dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych czy właścicieli elektrowni. Nadmiar produkowanej energii prowadzi do podnoszenia napięcia w sieci.

Najszybciej konsekwencje wysokiego napięcia odczują właściciele przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Kiedy zobaczą, że fotowoltaika się wyłącza, będą wiedzieli, że sieć dystrybucyjna w ich rejonie nie jest przystosowana do obsługi tak dużej generacji ze źródeł odnawialnych. Operatorzy farm fotowoltaicznych mogą liczyć się z wyłączaniem elektrowni w sytuacji, gdy mamy "za dużo prądu".

Konsumenci energii elektrycznej również mogą odczuć konsekwencje wysokiego napięcia w sieci. Istnieje ryzyko, że podwyższone napięcie w sieci sprawi, że zapłacimy wyższe rachunki za prąd, a nasze sprzęty będą cechować się krótszą żywotnością.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.