Jak brzmi liczba pi?

Jak brzmi liczba pi?
Marek Maruszczak

14.03.2019 15:07, aktual.: 25.02.2020 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Można by pomyśleć, że równie dobrze można by słuchać, jak pachnie ser szwajcarski, ale okazuje się, że pi to bardzo przyjemnie brzmiąca liczba.

Co to jest liczba pi?

Liczba pi to stała matematyczna, która początkowo została opracowana do wyznaczenia powierzchni koła. Dzisiaj stosowana jest w wielu obliczeniach matematycznych i fizycznych, a w przybliżeniu wynosi 3,14. Dopiero od połowy XVIII wieku w zapisie stosuje się grecką literę "π", a czasem nazywa się ją również stałą Archimedesa.

Jak brzmi liczba pi?

14 marca to dzień liczby pi, nawiązujący do skojarzenia pomiędzy zapisem dziesiętnym tej liczby (3,14) i zapisem daty (3.14). Jak najlepiej docenić pi? Pewien muzyk postanowił zagrać pi do 31. miejsca po przecinku.

What Pi sounds like.

Liczbę pi zagrano w skali durowej. Tak przynajmniej twierdzi jeden z gadżetomaniaków, który zagląda na nasz profil na Facebooku. Ja nie jestem specjalistą od skal, ale kolega z redakcji twierdzi, że gdyby muzyk zdecydował się na skalę chromatyczną, to efekt nie byłby taki przyjemny dla ucha. Jest wśród nas gadżetomaniak, który również mógłby wypowiedzieć się na ten temat?

W jakiejkolwiek skali zagrano by liczbę, to chętnie usłyszałbym jej rockową i metalową wersję. Może ktoś podejmie wyzwanie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)