Jak brzmi liczba pi?

Można by pomyśleć, że równie dobrze można by słuchać, jak pachnie ser szwajcarski, ale okazuje się, że pi to bardzo przyjemnie brzmiąca liczba.

Jak brzmi liczba pi?
Marek Maruszczak

Co to jest liczba pi?

Liczba pi to stała matematyczna, która początkowo została opracowana do wyznaczenia powierzchni koła. Dzisiaj stosowana jest w wielu obliczeniach matematycznych i fizycznych, a w przybliżeniu wynosi 3,14. Dopiero od połowy XVIII wieku w zapisie stosuje się grecką literę "π", a czasem nazywa się ją również stałą Archimedesa.

Jak brzmi liczba pi?

14 marca to dzień liczby pi, nawiązujący do skojarzenia pomiędzy zapisem dziesiętnym tej liczby (3,14) i zapisem daty (3.14). Jak najlepiej docenić pi? Pewien muzyk postanowił zagrać pi do 31. miejsca po przecinku.

What Pi sounds like.

Liczbę pi zagrano w skali durowej. Tak przynajmniej twierdzi jeden z gadżetomaniaków, który zagląda na nasz profil na Facebooku. Ja nie jestem specjalistą od skal, ale kolega z redakcji twierdzi, że gdyby muzyk zdecydował się na skalę chromatyczną, to efekt nie byłby taki przyjemny dla ucha. Jest wśród nas gadżetomaniak, który również mógłby wypowiedzieć się na ten temat?

W jakiejkolwiek skali zagrano by liczbę, to chętnie usłyszałbym jej rockową i metalową wersję. Może ktoś podejmie wyzwanie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.