Jak często korzystasz z napędu optycznego w swoim komputerze? [wyniki ankiety]

Jak często korzystasz z napędu optycznego w swoim komputerze? [wyniki ankiety]

Fot. Flickr/Pablo Meneses/Lic. CC by-sa
Fot. Flickr/Pablo Meneses/Lic. CC by-sa
Wojtek Wowra
09.10.2012 12:58, aktualizacja: 10.03.2022 12:51

Tydzień temu zapytałem Was, jak często korzystacie z napędów optycznych w swoich komputerach. W ankiecie oddano prawie 4 tys. głosów, a jej wyniki są całkiem zaskakujące.

Tydzień temu zapytałem Was, jak często korzystacie z napędów optycznych w swoich komputerach. W ankiecie oddano prawie 4 tys. głosów, a jej wyniki są całkiem zaskakujące.

Zeszłotygodniowa ankieta była nawiązaniem do naszego wcześniejszego materiału poświęconego 30. urodzinom płyty CD. Napisałem wtedy m.in.:

[cytat]Przykładowo w Wielkiej Brytanii w 2011 r. sprzedaż płyt CD spadła aż o 13%. W Stanach Zjednoczonych spadek ten wyniósł 6%. W Polsce ten trend nie jest jeszcze tak mocno widoczny, ale za kilka lat również my zaczniemy odchodzić od srebrnych krążków (nie z powodu torrentów).[/cytat]

Wszystko wskazuje na to, że proces odchodzenia od płyt w Polsce jest bardziej zaawansowany, niż początkowo sądziłem. Aż 81% z Was stwierdziło w ankiecie, że używa napędu optycznego kilka razy w miesiącu lub rzadziej.

Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź "nie posiadam" - 11% głosów. Tylko 8% naszych Czytelników korzysta z napędu optycznego co najmniej kilka razy w tygodniu.

Równie ciekawe były odpowiedzi na drugie pytanie w ankiecie - do czego wykorzystujesz napęd optyczny? Można było tutaj wybrać więcej niż jedną opcję.

[solr id="gadzetomania-pl-312507" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/2644,nie-tylko-seksmisja-znane-i-nieznane-polskie-filmy-science-fiction-wideo" _mphoto="avalon01-312507-312507-1-3fa2035.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4474[/block]

Aż 57% z Was używa napędu podczas reinstalacji systemu - i to jest najpopularniejsza odpowiedź. Pokazuje ona, że w Polsce nadal modne są desktopy (większość laptopów ma system na ukrytej partycji twardego dysku).

Kolejna odpowiedź - 33% - to uruchamianie gier. A zatem cyfrowa dystrybucja tego typu programów nadal w naszym kraju raczkuje. 19% z Was odpala na komputerze płyty DVD, a jedynie 11% płyty CD.

Oczywiście nie jest to wyłącznie zasługa popularności serwisów do streamowania muzyki, YouTube'a i platform do kupowania albumów. Jak sądzę, dużą rolę - kto wie, czy nie najważniejszą - odgrywają torrenty i inne metody pozyskiwania pirackich plików.

Niezależnie od tego nasza ankieta pokazała, że napęd optyczny jest obecnie jednym z najrzadziej wykorzystywanych podzespołów komputera. Co dziesiąty nasz czytelnik ma peceta, który w ogóle nie jest wyposażony w takie urządzenie.

Jak sądzicie, czy te wyniki są miarodajne? Co one oznaczają i czy faktycznie skazują srebrny krążek na śmierć?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)