Jak działa GPS? Zasady są proste

Jak działa GPS? Zasady są proste

Nawigacja w telefonie.
Nawigacja w telefonie.
Źródło zdjęć: © East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Karolina Modzelewska
10.02.2020 18:25, aktualizacja: 09.03.2022 08:44

System nawigacji satelitarnej stał się nieodzownym elementem naszego życia. Korzystanie z niego jest powszechne, ale nie każdy wie, jak działa GPS i jakie są podstawowe zasady jego funkcjonowania.

GPS, czyli Global Positioning System to system nawigacji satelitarnej, który został opracowany w latach 70. XX wieku przez Departament Obrony USA. Początkowo był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby armii, ale ostatecznie podjęto decyzję, że zostanie udostępniony również dla cywili. Dzisiaj możemy korzystać z GPS w większości z dostępnych urządzeń – nawigacji samochodowych, smartfonów, smartwatchy, tabletów itp.

GPS: Trzy segmenty

System nawigacji satelitarnej swoim zasięgiem obejmuje cały świat i składa się z trzech segmentów: kosmicznego, naziemnego i użytkownika.

System kosmiczny to 31 satelitów, które krążą na średniej orbicie okołoziemskiej. Segment naziemny tworzą stacje kontrolne i monitorujące, a segment użytkownika odbiorniki nadawanych sygnałów.

GPS został tak skonstruowany, aby jego użytkownik otrzymywał informację o swoim aktualnym położeniu. Jego zadaniem jest również ułatwianie poruszania się po terenie, czyli tzw. nawigowanie.

Jak działa GPS

Satelity krążące wokół Ziemi nadają unikalne sygnały i parametry orbitalne. To dzięki nimi system nawigacji satelitarnej może dekodować i obliczać dokładną pozycję satelity. Informacje te są wykorzystywane przez odbiorniki GPS, które z kolei ustalają lokalizację ich użytkowników.

Odbiorniki GPS dokonują pomiarów na podstawie analizy czasu potrzebnego do odebrania nadawanego sygnału. Dzięki porównaniu czasu nadania sygnału i jego odebrania, system GPS oblicza odległość satelitów poprzez pomnożenie czasu przez prędkość. Jest to o tyle proste, że prędkość sygnału zawsze jest taka sama.

Wiedza na temat odległości kilku satelitów umożliwia dokładne określenie lokalizacji użytkownika. Zazwyczaj określenie długości i szerokości geograficznej wymaga połączenia tylko z dwoma satelitami.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)