Jak działa smartwatch? Wyjaśnienie połączenia ze smartfonem i internetem

Wiele mniej doświadczonych osób z pewnością zastanawia się jak działa smartwatch. "Inteligentne zegarki" coraz częściej pojawiają się w sklepach, ale nie każdy sobie zdaje sprawę, jak łączą się z telefonem i internetem. Wyjaśnienie jest bardzo proste.

Smartwatch to dodatek do smartfonu
Smartwatch to dodatek do smartfonu
Źródło zdjęć: © Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

27.11.2019 23:12

To, jak działa dany smartwatch, nierzadko zależy od konkretnego modelu, jednak w znakomitej większości przypadków, wymiana danych bazuje na połączeniu Bluetooth.

Smartwatch należy połączyć ze smartfonem, z którym ma współpracować – inteligentny zegarek jest przede wszystkim dodatkiem i rozszerzeniem możliwości samego telefonu.

Smartwatche łączą się z telefonem głównie przez Bluetooth
Smartwatche łączą się z telefonem głównie przez Bluetooth© Oskar Ziomek

Po sparowaniu obydwu urządzeń przez Bluetooth, konkretne funkcje zegarka wybiera się zazwyczaj w aplikacji dostarczonej przez jego producenta.

To tutaj użytkownik może wybrać tarczę zegarka lub zdecydować, jakie chce widzieć powiadomienia. W ten sposób smartwatch może informować na przykład o otrzymanym SMS-ie czy nadchodzącym połączeniu.

Jak działa smartwatch z Wi-Fi?

Niektóre smartwatche, obok Bluetootha, wyposażone są także w łączność Wi-Fi. Wówczas zegarek można połączyć bezpośrednio z domowym routerem (z pominięciem smartfonu), a dzięki temu łączyć się z internetem.

Smartwatche przydają się także sportowcom
Smartwatche przydają się także sportowcom© Oskar Ziomek

Dodatkowe połączenie z Wi-Fi pozwala szybciej pobierać aktualizacje oprogramowania smartwatcha, a także korzystać z części funkcji bez bliskości telefonu (Bluetooth ma zasięg około 10 metrów).

Jeśli więc smartfon jest na przykład rozładowany, ale smartwatch na ręku dalej działa i jest połączony z internetem, użytkownik nadal może otrzymywać na przykład powiadomienia o aktualizacjach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.