Jak działałaby lampa lava na Jowiszu? (wideo)

Odpowiedź na to pytanie poznamy dzięki Neilowi Fraserowi. Z klocków meccano zbudował dużą centryfugę, która pozwoliła odtworzyć warunki zwiększonej grawitacji panujące na Jowiszu.

Jak działałaby lampa lava na Jowiszu? (wideo)
Marek Maruszczak

08.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odpowiedź na to pytanie poznamy dzięki Neilowi Fraserowi. Z klocków meccano zbudował dużą centryfugę, która pozwoliła odtworzyć warunki zwiększonej grawitacji panujące na Jowiszu.

Średnica wirówki, na której końcu Neil przyczepił lampę oraz Nexusa, to prawie 3 metry. Masywna konstrukcja wazy aż 50kg i obraca się 42 razy na minutę.

Po co telefon? Androidowa aplikacja G-Force, umożliwia zmierzenie sił oddziałujących na lampę.

Przeciwwagę dla lampy stanowią 2 butelki po soku wypełnione szklanymi kulkami i wodą, oraz metalowy cylinder (pierwotnie część teleskopu). Dokładne wymierzenie wagi było możliwe dzięki stalowym płytkom znajdującym się na obu końcach ramienia wirówki.

Ze względów bezpieczeństwa cały eksperyment był nagrywany i obserwowany z innego pomieszczenia. Konfrontacja człowieka z rozkręconą maszyną mogłaby nie skończyć się wyłącznie kilkoma siniakami.

Źródło: Neil Fraser

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.