Jak ludzie reagują, gdy dotyka ich robot? [wideo]

Dotknął Cię kiedyś robot? Cóż, mnie też nie. Ale sam nie wiem jak bym zareagował, gdyby miał taki zamiar...

Niżej... jeszcze niżej...
Niżej... jeszcze niżej...
Paweł Piejko

Dotknął Cię kiedyś robot? Cóż, mnie też nie. Ale sam nie wiem jak bym zareagował, gdyby miał taki zamiar...

Tę kwestię postanowili zbadać naukowcy z amerykańskiego Georgia Institute of Technology (znanego jako Georgia Tech).

Konkretnie chodzi o reakcję pacjentów na dotyk robotycznej pielęgniarki o imieniu Cody.

Co ciekawe i najistotniejsze - badanie wykazało, że ludzie generalnie reagują całkiem pozytywnie, gdy dotyka ich robot. Co być może zaskakuje - w końcu to maszyna... Natomiast spore różnice w reakcjach badanych osób zanotowano, gdy różne były powody dla których dochodziło do fizycznego kontaktu z "kończyną" robota.

Cody
Cody

Naukowcy sprawdzali jak pacjenci reagowali na to, gdy robot wycierał ich przedramię, oraz gdy wykonywał dokładnie te same ruchy, ale w innym celu - zamiarem nie było wytarcie, tylko uspokojenie i psychiczne wsparcie pacjenta. Okazało się, że czysto mechaniczne czynności (jak wspomniane wycieranie) były przyjmowane znacznie pozytywniej, niż robocia próba podniesienia na duchu pacjenta wykonana dokładnie tym samym gestem.

Podobne badania były prowadzone także wobec ludzkich pielęgniarek,

mówi Charlie Kemp, jeden z naukowców Georgia Tech.

Rezultaty były analogiczne, znacznie łatwiej przyjąć medyczne operacje wymagające dotyku, niż dotyk mający na celu nawiązanie fizycznej więzi...

Zespół z Georgia Tech sprawdził także, czy w tym wypadku cokolwiek pomogą słowa wypowiadane przez robota. Pacjenci jednak zdecydowanie woleli, żeby robot milczał. Niewykluczone, że zaskakujący dla człowieka jest sam fakt mówiącego robota.

How Do People Respond to Being Touched by a Robot?

Jeśli chcemy, aby pomyślnie wprowadzono używanie robotów w służbie zdrowia, musimy bardziej skupić się na tym jak te roboty komunikują swoje zamiary i jak ludzie interpretują sygnały pochodzące od robota. Mam wrażenie, że póki co nie bardzo skupialiśmy się na tych kwestiach. Ważniejsze było sprawić, aby kontakt z robotem był bezpieczny i jak wykorzystać je możliwie efektywnie. Ale to za mało.
  • mówi Kemp.

Źródło: gatech.edu

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.