Jak oczyścić pulpit w systemie Windows?

Jednym z czynników, który wpływa na spadek naszej produktywności jest zaśmiecanie pulpitu dziesiątkami folderów i skrótów, które prowadzą do różnych programów, jakie mamy zainstalowane w systemie operacyjnym. Nie bez znaczenia jest również strona estetyczna. Jeżeli należysz do osób lubiących minimalizm, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w uproszczeniu Twojego pulpitu!

fot.: stardock.net
fot.: stardock.net
Paweł Cebula

Jednym z czynników, który wpływa na spadek naszej produktywności jest zaśmiecanie pulpitu dziesiątkami folderów i skrótów, które prowadzą do różnych programów, jakie mamy zainstalowane w systemie operacyjnym. Nie bez znaczenia jest również strona estetyczna. Jeżeli należysz do osób lubiących minimalizm, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w uproszczeniu Twojego pulpitu!

Każdy z nas ma nieco inne preferencje odnośnie formy pulpitu w systemie operacyjnym. Jedne osoby uwielbiają "biurka" na wypasie - dziesiątki błyszczących ikonek, drugie tyle folderów, a po prawej stronie ekranu obowiązkowo kilka widżetów, które robią nie wiadomo co, ale za to wyglądają "profesjonalnie".

Zdecydowanie trudniejsze, ale znacznie korzystniejsze, jest ograniczenie liczby elementów wyświetlanych na pulpicie do absolutnego minimum. Minimalizujemy w ten sposób liczbę dystraktorów, które mogą odrywać nas od prawidłowego rytmu pracy. Problem jest taki, że nie każdy potrafi utrzymać porządek lub nie wie, co zrobić, aby pulpit wyglądał schludnie.

  • Usuń ikonkiphoto position=\inside\87335/photoZdecydowanie pierwszym krokiem jest usunięcie całej zawartości pulpitu pod postacią skrótów do programów, instalatorów i innych plików. Odpowiednie skatalogowanie wszystkich elementów nie tylko uatrakcyjni wygląd, ale pomoże w znacznie łatwiejszym utrzymaniu porządku i znalezieniu wszystkich elementów, które potrzebujemy w danej chwili.Elementy takie jak \Mój komputer\
  • \Moje dokumenty\ można ukryć klikając PPM na pulpicie, a następnie przechodząc do Właściwości - Pulpit - Dostosuj pulpit i odznaczając wszystkie zbędne ikonki. Nie najgorszym pomysłem jest pozostawienie np. Kosza, do którego w inny sposób możemy mieć nieco utrudniony dostęp.Inną ciekawą propozycją jest omawiany przeze mnie jakiś czas temu program HideDesktopIcons(http://lajfmajster.pl/2010/03/05/jak-szybko-ukryc-wszystkie-ikonki-z-pulpitu), który pozwala użytkownikom systemów Windows XP na ukrycie całej zawartości pulpitu dzięki dosłownie jednemu kliknięciu.
  • Dockphoto position=\inside\87336/photoTen charakterystyczny element interfejsu najlepiej jest znany użytkownikom systemu Mac OS X. Dock sprawuje się rewelacyjnie, jeżeli zależy nam na bardzo szybkim dostępnie do różnych programów czy folderów - po prostu umieszczamy je na specjalnym pasku, a w razie potrzeby wybieramy odpowiednią ikonkę.Kilka miesięcy temu opisywałem 5 najlepszych Docków dla Windows(http://lajfmajster.pl/2009/11/16/5-najlepszych-dockow-dla-windows) - większość z tych aplikacji pozwala na bardzo elastyczną konfigurację zarówno wyglądu, jak i funkcji. Bez najmniejszego problemu możemy sprawić, że Dock będzie automatycznie ukrywany po przesunięciu kursora poza jego obszar. W ten sposób mamy dostęp do programu, ale bez potrzeby nieustannego oglądania Docka.
  • Szybkie uruchamianiephoto position=\inside\87337/photoWśród pewnej grupy użytkowników, spore zainteresowanie budzą aplikacje, które bardzo skutecznie zastępują tak istotny w przypadku systemu Windows element, jakim jest menu Start. Jednym z najbardziej znanych programów tego typu jest Launchy(http://launchy.net/#introduction).Po jego zainstalowaniu, wystarczy ustawić skrót klawiszowy, który będziemy używać do wywoływania aplikacji. Następnie wystarczy podać tylko fragment nazwy dowolnego elementu znajdującego się w systemie Windows, aby uzyskać do niego dostęp. Inną bardzo ciekawą alternatywą wobec Launchy, jest program o nazwie Enso(http://humanized.com/enso/launcher/).
  • Ukrywaj pasek zadańphoto position=\inside\87338/photoW przypadku systemu Windows 7 ten element wygląda bardzo ładnie. Wiele zależy jednak od tego, ile „skrótów” mamy umieszczonych w obrębie paska szybkiego startu. Chcąc jednak zachować jak najwyższy poziom minimalizmu - bez względu na to, czy korzystamy z Windows XP, Vista, czy 7 - warto rozważyć skorzystanie z możliwości automatycznego ukrywania paska zadań. Dostęp do niego otrzymywać będziemy za każdym razem, gdy zbliżymy kursor do dolnej krawędzi pulpitu.Jeżeli bardzo zależy Ci na pasku „szybkiego uruchamiania” i dostępie do aplikacji, to problem ten może rozwiązać omawiany wcześniej Dock lub niewielki, ale przydatny Launchy.
  • Prosta tapetaphoto position=\inside\87339/photoW osiągnięciu zadowalającego efektu końcowego pomóc nam może zmiana tapety. Gdzie szukać takich minimalistycznych obrazów przeznaczonych na pulpit? Na pewno na Flickr(http://flickr.com), DeviantArt(http://browse.deviantart.com/customization/wallpaper/minimalistic/), Customize.org(http://customize.org/wallpapers/tags/minimal) lub wykonując odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce Google (np.: „minimalistic wallpaper”). Wybór jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.Przy wyborze tapety warto zwrócić uwagę na to, żeby naprawdę była prosta - bez żadnych „krzykliwych” kolorów, niesamowitych i skomplikowanych wzorów. Na dobór odpowiedniej tapety warto poświęcić trochę czasu, ponieważ w momencie, gdy wszystkie okna zostaną zminimalizowane, to właśnie ten element będzie najbardziej widoczny i w zależności od trafności naszego wyboru może być czymś, co podkreśli piękno prostoty lub skutecznie zniszczy cały efekt.

Źródło: Lajfmajster

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.