Jak ograniczyć liczbę otwartych okien i kart w przeglądarce?
Przeglądarka internetowa jest jedną z najważniejszych aplikacji w systemie i wraz z rozwojem Cloud Computingu jej rola będzie stale rosła. W trakcie codziennego użytkowania tej aplikacji najpoważniejszym problemem staje się liczba otwartych okien i kart, która skutecznie utrudnia szybką pracę, a w dodatku niesie za sobą inne poważne konsekwencje.
Przeglądarka internetowa jest jedną z najważniejszych aplikacji w systemie i wraz z rozwojem Cloud Computingu jej rola będzie stale rosła. W trakcie codziennego użytkowania tej aplikacji najpoważniejszym problemem staje się liczba otwartych okien i kart, która skutecznie utrudnia szybką pracę, a w dodatku niesie za sobą inne poważne konsekwencje.
Jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę przy okazji wyboru przeglądarki jest orientacyjna ilość zasobów, jakie aplikacja pochłania po otworzeniu kilku stron. Jedne przeglądarki radzą sobie z tym lepiej (Chrome), a inne dużo gorzej (Opera, która już na starcie pochłania niemal 500 MB pamięci RAM). Wpływ na to ma również ilość zainstalowanych rozszerzeń i dodatków, ale także dziesiątki otworzonych kart.
Przechodząc między kolejnymi witrynami, zawsze znajdujemy jakiś ciekawy odnośnik, który w efekcie jest otwierany "w tle". Po krótkim czasie okazuje się, że na pasku kart znajduje się kilkadziesiąt elementów, reakcje przeglądarki są coraz wolniejsze, a nasz komputer zaczyna się intensywnie nagrzewać.
W takiej sytuacji konieczne staje się wyrobienie sobie odpowiednich nawyków. Z całą pewnością nikt nie zamierza rezygnować z otwierania jakiejś strony, tylko dlatego, że może to spowolnić działanie systemu. Wrzucanie do zakładek czegoś, z czym jeszcze się nie zapoznaliśmy również mija się z celem. Znam dwa całkiem efektywne rozwiązania tego typu problemów.
- Przeczytaj to później(http://readitlaterlist.com)
Gdybyśmy się zastanowili, dlaczego otwieramy kolejne karty w tle, to okazałoby się, że w ten sposób pozostawiamy je do przeczytania na później. Zazwyczaj takie strony lub teksty w jakiś sposób nas zainteresowały, ale nie jesteśmy w stanie przeczytać ich teraz. Z myślą o takich sytuacjach powstał dodatek Read it Later.
Sposób działania jest bardzo prosty - dowolną stronę, tekst, czy artykuł, możemy oznaczyć jako element do przeczytania na później. W przypadku Firefoksa zaznaczanie odbywa się przez kliknięcie symbolu "ptaszka" widocznego w pasku adresu przeglądarki. Jeżeli korzystamy z Chrome możemy skorzystać z oznaczania za pośrednictwem symbolu zakładki (Postponer). Użytkownicy Safari lub Opery mogą zaznaczać teksty na później przy użyciu tzw. bookmarkleta.
W efekcie, po szybkim przejrzeniu RSS'ów dodajemy wybrane elementy do listy "na później". W momencie, gdy znajdziemy chwilę wolnego czasu otwieramy strony, zaznaczając je po przeczytaniu jako już nieaktualne.
- Ogranicz liczbę otwartych okien i kart przez dodatek
Niektóre osoby mimo wszystko będą miały duży problem z utrzymaniem porządku na pasku kart. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być faktyczne ograniczenie liczby otwartych kart i okien. Standardowo przeglądarki nie oferują takiej funkcji, ale od czego są programiści, którzy sprawnie usuwają różnego rodzaju braki.
W przypadku przeglądarki Firefox rozwiązaniem może być Window and Tab Limiter - rozszerzenie ustalające maksymalną liczbę kart (lub okien), jakie mogą być otwarte w jednej chwili. Rozszerzenie oferuje trzy różne tryby działania - sugestywny, siłowy i cichy. W przypadku wybrania pierwszego z nich, w momencie osiągnięcia maksymalnej liczby otwartych okien i kart, pojawi się lista pozwalająca na zamknięcie kilku z nich. Tryb cichy natomiast automatycznie zamknie każde nowe okno, które jest ponad ustalonym limitem.
Użytkownik przeglądarki Chrome mają do swojej dyspozycji No More Tabs. W opcjach tego rozszerzenia ustalamy po prostu liczbę, która będzie maksymalną ilością otwartych kart. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że otworzenie kolejnej karty skutkować będzie zamknięciem pierwszej na liście.
- Jaki limit?
Jest wiele czynników, które decydują o tym, do jakiego poziomu powinniśmy ograniczyć liczbę otwartych kart i okien. Jak już wspomniałem na wstępie - istotne jest to, z jakiej przeglądarki korzystamy. W przypadku Opery (dedykowanej dla Maków) otworzenie większej niż 8 liczby kart może zacząć wpływać na stabilność pracy systemu operacyjnego.
Korzystając z przeglądarek, które obsługują rozszerzenia sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Część rozszerzeń nie ma większego wpływu na to, jak dużo RAM-u pochłonie przeglądarka - inne wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia jest również to, jakiego rodzaju stron internetowych korzystamy - te wykorzystujące technologię Flash na pewno nie należą do witryn oszczędzających pamięć RAM.
Uwzględniając jednak wszystkie czynniki, najbardziej rozsądny wydaje się przedział od 5 do 8 otwartych kart. Jest to liczba, która nie ogranicza nas w zbyt dużym stopniu, zapewniając komfort niezbędny do normalnego korzystania z przeglądarki internetowej. Zwracanie uwagi na tego typu czynniki może również przyczynić się do poprawy naszej produktywności.