jak ograniczyć wielkość pliku hibernacji w Windows 7 i Vista?

Użytkownicy komputerów przenośnych z zainstalowanym systemem Windows bardzo często wykorzystują funkcję hibernacji. Niektórym osobom może jednak przeszkadzać to, jak dużą część dysku twardego zajmować będzie plik hibernacji. Istnieje jednak prosty sposób na zmniejszenie jego wielkości według naszych preferencji.

jak ograniczyć wielkość pliku hibernacji w Windows 7 i Vista?
Paweł Cebula

21.01.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy komputerów przenośnych z zainstalowanym systemem Windows bardzo często wykorzystują funkcję hibernacji. Niektórym osobom może jednak przeszkadzać to, jak dużą część dysku twardego zajmować będzie plik hibernacji. Istnieje jednak prosty sposób na zmniejszenie jego wielkości według naszych preferencji.

Hibernacja to idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z laptopów i zależy im na jak najdłuższym czasie pracy na baterii. Po włączeniu tego trybu, użytkownik w każdej chwili może wznowić pracę komputera, uzyskując bardzo szybki dostęp do systemu, który pracuje w identycznym stanie, jak przed zahibernowaniem. Dodatkowo oszczędzamy baterię, gdyż komputer tak naprawdę nie pracuje.

W jaki sposób odbywa się ten proces? Wszystkie informacje, jakie są przetwarzane przez pamięć operacyjną w chwili włączenia hibernacji są zapisywane na dysku twardym komputera. Plik hibernacji zawiera wszystkie niezbędne informacje, jakie zawierała pamięć podręczna w momencie, gdy zdecydowaliśmy się włączyć ten tryb.

Wielkość pliku hibernacji zależy w dużym stopniu od tego, jaką ilość pamięci RAM mamy zainstalowaną w naszym komputerze. Mając do dyspozycji 2 GB RAM, praktycznie całość automatycznie trafia na dysk, zabierając odpowiednią ilość miejsca. Co może zrobić Kowalski, jeżeli nieustannie brakuje mu miejsca na dysku i nie może pozwolić sobie na takie "marnotrawstwo"?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/01/StartCMD.jpg)

Odpowiedzią jest redukcja wielkości pliku hibernacji. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń w trybie Administratora - wpisujemy cmd i wskazujemy odpowiednią pozycję klikając PPM. Po uruchomieniu tego narzędzie, nie pozostaje nam nic innego, jak wpisanie odpowiedniego polecenia - PowerCfg.exe /HIBERNATE /SIZE procent - np.:

[cytat]PowerCfg.exe /HIBERNATE /SIZE 75[/cytat]

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/01/CMDpolecenieredukcji.jpg)

Ostatnia wartość oznacza procent redukcji domyślnej wartości pliku hibernacji. Korzystając z powyższego przykładu, mając 2 GB RAM, plik hibernacji będzie zajmować 1,5 GB (75 proc. z 2 GB).

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/01/CMDwyłączhibernację.jpg)

Oczywiście w każdej chwili możesz prosto wyłączyć hibernację komputera - w tym celu uruchamiamy wiersz poleceń w trybie administratora i zamiast wartości procentowej, podajemy po prostu off, a więc ostatecznie polecenie będzie miało formę:

[cytat]PowerCfg.exe /HIBERNATE off[/cytat]

Redukcja wielkości pliku hibernacji działa zarówno w przypadku systemu Windows 7, jak i Windows Vista. Należy jednak pamiętać o dość rozsądnym gospodarowaniu tą wartością.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.