Jak przyczynić się do rozwoju nauki?

Są dni w życiu z każdego z nas kiedy chcemy podarować coś co posiadamy na wyższy i szczytny cel. Najczęściej ludzie oddają pieniądze na UNICEF, Greenpeace, Czerwony Krzyż, na walkę z Globalnym Ociepleniem czy Ochronę Zwierząt (PETA). Geek robi to trochę inaczej, co nie oznacza, że źle. Geek oddaje moc obliczeniową swojego procesora.

Jak przyczynić się do rozwoju nauki?
Adam Kaczmarek

Są dni w życiu z każdego z nas kiedy chcemy podarować coś co posiadamy na wyższy i szczytny cel. Najczęściej ludzie oddają pieniądze na UNICEF, Greenpeace, Czerwony Krzyż, na walkę z Globalnym Ociepleniem czy Ochronę Zwierząt (PETA). Geek robi to trochę inaczej, co nie oznacza, że źle. Geek oddaje moc obliczeniową swojego procesora.

O ile pamiętam, pierwszym projektem gdzie 'oddawało się' czas swojego procesora był projekt SETI@Home - Szukanie Pozaziemskiej Inteligencji w domu. Dzisiaj do wyboru mamy o wiele więcej takich badań. Dzięki inteligentnym aplikacjom, możemy podczas zwykłej pracy w edytorze tekstu, przy słuchaniu muzyki czy surfowaniu po Internecie, szukać lekarstwa na raka czy wesprzeć zaawansowane badania nad nanotechnologią. Oto lista 5 projektów badawczych, w które warto się zaangażować.

ClimatePrediction - Przewidywanie pogody to jeden z największych projektów badań online, którego zadaniem jest dokładniejsze przewidywanie warunków atmosferycznych na Ziemi. Jeśli jesteś zainteresowanym uczestnictwem musisz pobrać BOINC, i skonfigurować go aby pobierał dane z serwerów  ClimatePrediction.

Obraz

Kolejny świetny projekt. Oddając swój 'czas CPU' pomożesz w walce przeciwko zarazom. Może dane obliczone na twoim komputerze będą kamieniem milowym przy szukaniu antidotum na najgorsze choroby jak Ebola czy SARS. Badania prowadzone są przez The Drug Design and Optimization Lab (D2OL)?.

Obraz

Badania nad zwalczaniem komórek rakowych przeprowadzamy znowu za pomocą oprogramowania BOINC. Oprócz tego w projekcie Rosetta@home pracujemy nad walką z malarią, AIDS, HIV i Alzheimerem. Przyłącz się do badań.

Obraz

Prowadzone przez Uniwersytet Harvarda badania nad czystą energią polegają na wyodrębnieniu "najlepszych molekuł" , które mogłyby doprowadzić nas do zaawansowanych rozwiązań z użyciem czystej energii. System "przeszukuje" tysiące potencjalnych i bardzo złożonych algorytmów by wykonać swoją pracę. Teraz i Ty możesz pomóc naukowcom z Harvardu. Projekt dostępny World Community Grid.

Obraz

Nanotechnologia to jedna z najbardziej obiecujących gałęzi nauki. Jest to mikroskopijna technologia pozwalająca tworzyć bardzo, bardzo małe obiekty np. cześć procesora (zobacz: Najmniejsza toaleta świata).  Projekt Spinhenge zajmuje się szukaniem (i tutaj zacytuję - mam nadzieję, że poprawnie) "magnetycznych, molekularnych cząsteczek", które mogłyby zostać użyte w przyszłości dla dobra ludzkości".

Pytanie na koniec: Co chciałbyś dziś zrobić? :)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.