Jak przyspieszyć internet. Nowy router to tylko jeden ze sposobów
Większość z nas ma w domu internet bezprzewodowy i nie zawsze działa on tak, jak należy. W pokojach oddalonych od tego, w którym znajduje się nadajnik, zasięg jest wyraźnie słabszy i często się zrywa. Irytują cię ciągłe przerwy na buforowanie podczas oglądania filmu lub nagłe zacinanie się gier online? W takim razie powinieneś coś z tym zrobić. Rozwiązań jest kilka.
08.12.2017 | aktual.: 08.12.2017 14:16
Jeśli twoja sieć bezprzewodowa jest nie do końca nieograniczona, wypróbuj kilka sposobów na to, by zwiększyć jej wydajność. W ten sposób faktycznie będziesz mógł korzystać z internetu w całym domu.
Odpowiednie rozstawienie
Fale internetowe nie są nieograniczone. Wystarczą grube ściany, okna lub inne sprzęty elektroniczne działające niedaleko, by zasięg znacznie osłabł. Jak sprawdzić czy przyczyną jest złe ustawienie routera? Wystarczy ściągnąć na telefon jedną z aplikacji monitorujących siłę sygnału i przespacerować się po domu. Od razu wykryjesz miejsca, w których Wi-Fi "gubi się" i zrywa sygnał. To znak, że trzeba pomyśleć nad przeniesieniem urządzenia do innego pokoju.
Przy wyborze nowego miejsca na router musisz pomyśleć, w których pomieszczeniach internet przyda ci się najbardziej. Priorytetem będzie oczywiście pokój, w którym znajduje się komputer. Do tego dochodzą pokoje dziecięce, salon (jeśli korzystasz z telewizji online albo przed snem chcesz obejrzeć na laptopie odcinek swojego ulubionego serialu. Wi-Fi w garażu czy kuchni raczej się nie przyda, chyba że podczas gotowania lubisz przeglądać przepisy lub majsterkując oglądasz poradniki w internecie.
Przyczyną jest "wąskie gardło"
Jeśli siedzisz przed komputerem, router masz w zasięgu dłoni, a mimo to ikona internetu na pasku zadań raz na jakiś czas pokazuje status "niepołączony", to znak, że urządzenie powinno przejść na zasłużoną emeryturę. Gdy widzisz spadki wydajności internetu podczas ściągania plików lub grania w gry online, często obwiniasz usługodawcę internetowego, podczas gdy przyczynę możesz mieć pod samym nosem.
Wymiana przestarzałego routera na nowszy model w wielu przypadkach rozwiązuje problemy z połączeniem i pozwala czerpać maksimum z posiadanej oferty internetowej. Większy zasięg i stabilność połączenia, którą gwarantują lepszej jakości anteny, to atuty nie do przecenienia. Jeśli więc istnieje choć cień szansy, że za słabą jakość internetu odpowiada router, bez wahania wymień go na nowszy model.
Uważaj na sąsiadów
Absolutną podstawą jest solidne hasło do Wi-Fi. Oczywiście nie należy wpadać w paranoję, twoim sąsiedztwie prawdopodobnie nie mieszka ukryty haker, który potrafi złamać każde zabezpieczenie. Można się jednak zdziwić wiedząc, jak wiele osób widząc otwarty dostęp do sieci połączy się z nią. To tyczy się szczególnie internetu mobilnego, wystarczy spojrzeć na osoby, które korzystają z otwartych hotspotów w każdym możliwym miejscu. Jeśli włączysz przenośny router niezabezpieczony hasłem w centrum handlowym albo metrze, zawsze znajdzie się ktoś, kto z niego skorzysta.
Dzięki tym prostym czynnościom nie tylko pozbędziesz się osób wykorzystujących sytuację, ale również i problemów ze zrywaniem łącza. Router nowszej generacji, odpowiednie ustawienie i solidne hasło mogą zdziałać cuda. Być może okaże się, że zwiększenie prędkości internetu u operatora, a tym samym wydawanie kolejnych złotówek bez efektu, nie jest potrzebne.