Jak przyspieszyć Photoshopa na starym komputerze?

Adobe Photoshop to prawdziwy kombajn do obróbki zdjęć. Siedząc przed komputerem i przerabiając stare fotografie można po kilkunastu minutach stwierdzić, że Photoshop "zeżarł" sporą ilość pamięci i zaczął chodzić mozolnie. Istnieje kilka rzeczy, które sprawią, że praca z aplikacją może stać się wygodniejsza.

Jak przyspieszyć Photoshopa na starym komputerze?
Adam Kaczmarek

Adobe Photoshop to prawdziwy kombajn do obróbki zdjęć. Siedząc przed komputerem i przerabiając stare fotografie można po kilkunastu minutach stwierdzić, że Photoshop "zeżarł" sporą ilość pamięci i zaczął chodzić mozolnie. Istnieje kilka rzeczy, które sprawią, że praca z aplikacją może stać się wygodniejsza.

Pierwszą rzeczą to zakup nowego sprzętu z dużym dyskiem, szybkim procesorem, 4 GB pamięci no i systemem 64 bitowym, który pozwoli je w całości wykorzystać. Ale skupmy się nad darmowymi sposobami.

Na początku możesz znaleźć pomoc w dwóch poradnikach, które napisałem wcześniej do optymalizacji komputera i systemu - Optymalizacja Visty oraz Przyspieszamy Windows o 200% – Konserwacja i inne porady.

Optymalizacja Photoshopa

1. Na początku otwórz okno Preferencji. Wejdź w menu Edycja > Preferencje > Ogólne albo wybierz skrót klawiaturowy Ctrl+K.

  1. Następnie przejdź do zakładki Wydajność.

Jak widzisz, masz do wyboru takie opcje jak zużycie pamięci RAM, pamięć podręczna i historia, dyski magazynujące. Zaczniemy od pierwszej wymienionej opcji.

Photoshop lubi zjadać RAM. Na szczęście istnieje opcja, która pozwoli nam dopasować zużycie akuratnie do posiadanej ilości zainstalowanej pamięci w komputerze. W zależności czy mamy 1 czy 2 GB zużycie można ustawić w granicach 55-65% i 70-75% dla posiadaczy 4 GB RAM.

Obraz
  1. Dyski magazynujące. Dyski są wykorzystywane jak pamięć tymczasowa. Jeśli posiadasz dwa dyski w komputerze, jeden z systemem a drugi służy Ci jako "przechowalnia" plików, to możesz go wykorzystać aby znacznie przyspieszyć pracę z programem.
Obraz
  1. Historia i bufor. Nikt z nas nie jest idealny. Popełniamy wiele błędów. Wyobraź sobie jakby wyglądała praca w takim programie jak Photoshop bez funkcji Cofnij? Im większa liczba możliwych cofnięć tym większe zużycie pamięci. Domyślnie Historia ustawiona jest na 20 cofnięć, co dla starszych i słabszych "sprzęciaków" jest zbyt dużą wartością. Zmniejszmy zatem tą liczbę do 10 lub 15.

Poziom bufora pokazuje bieżący bufor obrazu, na podstawie której program utworzył histogram. Gdy poziom bufora jest wyższy niż 1, histogram jest wyświetlany szybciej. Wybierz większy poziom dla dużych dokumentów z kilkoma warstwami lub mniejszy dla małych dokumentów z dużą ilością warstw.

Obraz
  1. Wyczyść schowek. Kolejny zapychacz pamięciowy. Jeśli skopiowałeś parę obrazków do nowego dokumentu to program dalej trzyma je w schowku. Zwolnij pamięć poprzez opcję Wyczyść schowek w menu Edycja.
Obraz
  1. Defragmentacja. Zwłaszcza dla małych i zapchanych dysków fragmentacja plików to problem. Korzystaj z defragmentatora Windows przynajmniej raz na tydzień, aby przyspieszyć działanie dysku twardego. Możesz także zamienić go na lepszą i darmową alternatywę, która będzie defragmentowała dysk w tle - nie spowalniając działania komputera. Mówię tutaj o IObit Smart Defrag.
Obraz
  1. Zamknij niepotrzebne aplikacje. Aby nie narzekać na powolne działanie Photoshopa powinniśmy się upewnić czy to nie inna aplikacja nie pożera niepotrzebnie zasobów procesora, dysku i pamięci. Zamknij zatem działające w tle usługi i aplikacje. Jak to zrobić dowiesz się z tekstu Optymalizacja Visty.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.