Jak się zabezpieczyć... w Windows ? :)

Jak się zabezpieczyć... w Windows ? :)24.04.2009 13:00
spyware
spyware
Adam Kaczmarek

W idealnym świecie nie ma wirusów komputerowych a co z tym idzie nie potrzeba ładować dodatkowego oprogramowania do Windowsa by chronić swoje dane. Idealny Świat nie istnieje więc by zabezpieczyć swój komputer i dane po prostu musimy ściągnąć oprogramowanie do walki z wirusami, spyware i hakerami.

W idealnym świecie nie ma wirusów komputerowych a co z tym idzie nie potrzeba ładować dodatkowego oprogramowania do Windowsa by chronić swoje dane. Idealny Świat nie istnieje więc by zabezpieczyć swój komputer i dane po prostu musimy ściągnąć oprogramowanie do walki z wirusami, spyware i hakerami.

Pierwszym i podstawowym programem, który musi mieć każdy użytkownik systemu Windows to Antywirus. Na rynku istnieje wiele komercyjnych rozwiązań, ale dlaczego od razu płacić skoro istnieją darmowe (do użytku domowego) programy chroniące nad przed złośliwymi wirusami. W swoim życiu korzystałem z kilku darmowych programów, z których byłem bardzo zadowolony.

AVG 8 Free - Zalety wg. producenta: Łatwość obsługi, Regularną, automatyczną aktualizację bazy antywirusowej i anti-spyware, ochronę rezydentną plików i poczty email, testowanie ręczne i zaplanowane

Avast - Zalety: Szybkość, prosty interfejs, regularne automatyczne aktualizacje, ochrona rezydenta i poczty.

Avira Antivir - Zalety: prosty w użytkowaniu, szybkie skanowanie i częste aktualizacje

ClamWin - Zalety: duża wykrywalność wirusów i spyware'u, zaplanowanie skanowanie, regularne aktualizacje, prosty interfejs. ClamWin dostępny jest także w wersji portable.

Anty Spyware

Wiem, że powyższe oprogramowanie antywirusowe też usuwa złośliwe oprogramowanie lecz jest jeden program, który naprawdę idealnie się sprawuje w zwalczaniu spyware'u i dlatego jest pozycją wartą zainstalowania.

Spybot - Search & Destory - Zalety: Polska wersja językowa, Skaner pilnujący na bieżąco bezpieczeństwa naszego komputera, Integracja z przeglądarką internetową, Program jest darmowy, Największa baza sygnatur, Małe wymagania systemowe.

Po instalacji programu warto otworzyć zakładkę OCHRONA i kliknąć Immunize by uodpornić przeglądarkę Internetową. Jest to pasywne zabezpieczenie, które warto co jakiś czas ponawiać z powodu częstych aktualizacji baz.

W Windows Vista możemy spotkać się z ochroną w czasie rzeczywistym dzięki narzędziu Windows Defender. Bazy uaktualniane są co kilka dni, nie da się odczuć działania co jest zaletą.

firewall-hole
firewall-hole

Firewall

Zapora ogniowa jest ważnym elementem bezpieczeństwa systemu. Dzięki niej kontrolujemy dostęp programów do Internetu i chronimy samych siebie przed atakami hakerów. Użytkownicy XP i Vista mogą korzystać z zapory ogniowej tych systemów lecz jest ona strasznie uboga w opcje i jej konfiguracja daje wiele do życzenia. Warto skorzystać z darmowych firewali takich jak:

Są to jedne z najlepszych darmowych firewalli. Warto wypróbować.

4browsers
4browsers

Alternatywna przeglądarka dla Internet Explorer

Microsoft stara i dwoi się jak może by odzyskać pozycję swojej przeglądarki na rynku. Chociaż nie za bardzo im to idzie. Jest to dalej, jedyna przeglądarka (IE8), po instalacji której użytkownik musi wykonać restart systemu aby z niej korzystać (sic!). Internet Explorer jest najczęściej "atakowaną" przeglądarką dlatego warto zacząć migrować na przeglądarki innych producentów, które zapewnią nam dobry poziom bezpieczeństwa (tutaj prym wiedzie Opera). Ostatnio zrobiłem małą listę przeglądarek w wersji portable - dobre dla użytkowników ciągle w ruchu. Lista moich faworytów to:

Reszta nie przypadła mi do gustu. Ale jeśli komuś powyższe cztery nie pasują niech spróbuje jeszcze: Maxthon lub dobrą nakładkę na IE - Avant Browser.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)