Jak składać origami i po co?

Origami to tradycyjna, chińska (a nie jak uważamy powszechnie ? japońska) sztuka składania papieru, o której każdy z nas słyszał jako dziecko (a niektórzy mieli nawet może szczęście składać modele origami na plastyce w podstawówce. Ja pamiętam tylko ?wydzieranki? gołąbków pokoju). Jako dorośli, rzadko wracamy do takich dziecięcych zabaw, a tymczasem składanie origami może być całkiem rozwojową czynnością. Dlaczego?

denz zani/SXC
denz zani/SXC
Sabina Stodolak

01.02.2010 11:00

Origami to tradycyjna, chińska (a nie jak uważamy powszechnie ? japońska) sztuka składania papieru, o której każdy z nas słyszał jako dziecko (a niektórzy mieli nawet może szczęście składać modele origami na plastyce w podstawówce. Ja pamiętam tylko ?wydzieranki? gołąbków pokoju). Jako dorośli, rzadko wracamy do takich dziecięcych zabaw, a tymczasem składanie origami może być całkiem rozwojową czynnością. Dlaczego?

Aby składać origami potrzebnych jest nam kilka cech ? przede wszystkim cierpliwość i precyzja. Origami nie da się składać na szybko i w nerwach. Bawiąc się więc składaniem papieru, wyciszamy się i uczymy cierpliwości ? szczególnie przydatne dla nerwusów. Origami od jakiegoś czasu bywa wykorzystywane w terapii zajęciowej, a to głównie dlatego, że poprawia zdolność manualną, koordynację i pozwala zapanować nad emocjami. Origami może być całkiem niezłą pasją. Jeśli więc macie odrobinę czasu, zamiast marnować go na nierozwojową telewizję (chyba że oglądanie Discovery), czy inne mniej twórcze czynności, można spróbować bawić się origami, zwłaszcza, że niektóre techniki (jak na przykład origami modułowe) to zdecydowanie nie zabawa dla dzieciaków.

Poniżej kilka ciekawych stron zawierających diagramy origami ? może zachęcą Was do tego, by spróbować swoich sił w tej trudnej sztuce składania papieru:

  • origami.art.pl(http://www.origami.art.pl/diagramy.php?dzial=fla) ? polska strona zawierająca autorskie diagramy wraz z oznaczeniem ich stopnia trudności. Prezentacje dość jasno przedstawione, nie powinny sprawić trudności (o ile nie weźmiecie się od razu za najtrudniejsze)
  • dev.origami.com(http://dev.origami.com/diagram.cfm) ? strona mało ładna, ale diagramy dokładne. Spory wybór. Wszystkie diagramy prezentowane w formacie .pdf
  • origami-club.com(http://www.origami-club.com/en/) ? dziesiątki diagramów prezentowane zarówno jako animacje jak i standardowe diagramy. Zbiory posegregowane tematycznie. Jest też zbiór walentynkowy (własnoręcznie wykonane serce z papieru, na większości piętnastolatek (poza galeriankami) powinno zrobić wrażenie.
  • origami-resource-center.com(http://www.origami-resource-center.com/origami-boxes.html) ? sporo diagramów, szczególnie polecam origami modułowe. Z ich pomocą można zrobić sobie np. pudełeczko na przybory biurowe, aby nieco uporządkować naszą przestrzeń do pracy
  • thebraid.wordpress.com(http://thebraid.wordpress.com/diagrams/) - blog nie tylko o origami, ale znajdziecie tu kilkanaście ciekawych diagramów

Stron, na których możecie znaleźc diagramy jest sporo - proponuję też wrzucić "origami diagrams" w google grafika. Jeśli jesteście miłośnikami składania papieru, wrzućcie w komentarze inne ciekawe linki. Miłego sładania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.