Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało wykradzione?
Jesteś ciekaw, czy Twoje hasło jest znane tylko Tobie? Sposób na sprawdzenie tego jest dziecinnie prosty. Ale uważaj, tym sposobem można też podać komuś hasło na tacy.
15.11.2010 09:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesteś ciekaw, czy Twoje hasło jest znane tylko Tobie? Sposób na sprawdzenie tego jest dziecinnie prosty. Ale uważaj, tym sposobem można też podać komuś hasło na tacy.
Atak phishingowy, podsłuch sieciowy, keylogger, wścibskie rodzeństwo. To wszystko zagraża bezpieczeństwu haseł. Koszmarem na jawie jest przejęcie hasła np. do poczty i utrata kontroli nad nią. Najlepiej używać długich i skomplikowanych kodów, choć i to już wkrótce może okazać się nieskuteczne (o czym już pisaliśmy).
Jak sprawdzić, czy hasło jest bezpieczne? Niech w tym wypadku będzie to dość skomplikowany ciąg znaków „@GGwpNK.pl2010”, który wpisujemy w wyszukiwarkę Google. Jeśli hasło nie zostało przejęte, wynik wyszukiwania powinien być pusty. Wtedy mamy pewność, że nie padliśmy ofiarą któregoś z wyżej wymienionych ataków.
Co robić, gdy okaże się, że wynik wyszukiwania nie jest pusty? Klikamy pierwszy link, który prowadzi np. do pliku tekstowego zwykle zawierającego tysiące haseł. To czytelny znak, że hasło padło ofiarą ataku. Wtedy najlepiej zmienić je i w miarę możliwości ustalić rodzaj ataku, by w przyszłości się przed nim uchronić.
Metoda jest skuteczna dlatego, że większość sieciowych rabusiów umieszcza hasła w Sieci, na stronach WWW, tych prywatnych i publicznych, forach internetowych itp. Wszystko po to, by pokazać skuteczność trojanów i innych sposobów kradzieży hasła - podaje serwis Hard Core Security Lab.
Wpisując hasło do wyszukiwarki Google, należy pamiętać o tym, że jej pracownicy mają podgląd tego, czego szukamy. Należy również uważać na przeglądarkę i funkcję podpowiedzi. Firefox czy Chrome nie wiedzą, że to jest akurat hasło i dlatego powinno być tajne.
Źródło: Hard Core Security Lab