Jak sprawić, by Firefox uruchamiał się szybciej?
Użytkownicy Firefoxa coraz częściej narzekają, że ich przeglądarka otwiera się bardzo długo. Szczególnie dotyczy to pierwszego uruchomienia po starcie systemu. Jak rozwiązać ten problem?
Użytkownicy Firefoxa coraz częściej narzekają, że ich przeglądarka otwiera się bardzo długo. Szczególnie dotyczy to pierwszego uruchomienia po starcie systemu. Jak rozwiązać ten problem?
Kłopot dotyczy przede wszystkim użytkowników netbooków i starszych desktopów. Na szczęście istnieją proste metody na to, aby Firefox uruchamiał się szybciej. Jedną z nich jest skasowanie plików odpowiedzialnych za lokalizację językową.
Przeciętnej osobie potrzebna jest jedna, góra dwie lokalizacje. Tymczasem Firefox ma ich często bardzo dużo i (jeśli wierzyć opiniom w Internecie) wszystkie są wczytywane w momencie uruchamiania programu. Spowalnia to jego pracę.
Aby pozbyć się zbędnych plików, należy wejść do zakładki Pomoc, wybrać Informacje dla rozwiązywania problemów, a następnie Katalog profilu: Otwórz folder zawierający.
Osobiście radziłbym na tym etapie skopiować cały katalog w bezpieczne miejsce. Jeśli po drodze uda się coś zepsuć, to odtworzenie danych nie będzie skomplikowane.
Kolejny krok to otwarcie folderu Extensions. Powinno się znajdować się w nim kilka katalogów oraz plików z rozszerzeniem .xpi. Zasadniczo foldery w tym wypadku spełniają rolę rozpakowanych plików xpi.
Teraz pozostaje się do nich dobrać. W wypadku folderów można to zrobić ręcznie, natomiast przy .xpi należy pomóc sobie jakimś programem np. 7-zipem. Trzeba skasować zbędne wersje językowe z podkatalogów w folderach Locale czy Locales (w poszczególnych rozszerzeniach).
Katalogi te znajdują się zawsze na końcu ścieżki Nazwa folderu / Chrome / Locale(s). W trakcie procesu rozpakowywania i usuwania plików Firefox powinien być wyłączony.
Rzuć także okiem na nasze zestawienie 10 najlepszych dodatków do Firefoxa, które ułatwią Ci komunikację w Sieci.
Źródło: gHacks