Jak starzeje się fotowoltaika? Ekspert badał ten proces przez 15 lat
Żywotność paneli fotowoltaicznych to kluczowy czynnik przy planowaniu inwestycji w energetykę słoneczną. Tempo, z jakim moduły tracą swoją efektywność, wpływa bowiem bezpośrednio na opłacalność całej instalacji. Co ekspert mówi na temat starzenia się tej technologii?
28.05.2024 | aktual.: 07.11.2024 10:16
Producentom paneli fotowoltaicznych dobrze znane jest zjawisko spadku wydajności ich produktów. Oferują oni gwarancje zarówno na sam sprzęt, jak i na osiągane przez niego poziomy efektywności po pewnym czasie użytkowania. Jednocześnie wydaje się oczywiste, że tempo degradacji instalacji uzależnione jest od warunków, w jakich system jest eksploatowany.
Żywotność paneli fotowoltaicznych. Co na to ekspert?
Więcej na temat procesu niszczenia fotowoltaiki mówił Piotr Olczak, ekspert Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, w rozmowie z redakcją portalu gramwzielone.pl.
Specjalista podkreślał, że w polskich warunkach klimatycznych panele mogą działać nawet 30 lat, choć ich efektywność energetyczna będzie stopniowo spadać. Przykładowo po 20 latach użytkowania instalacja fotowoltaiczna w Polsce traci od 5 do 15 proc. swojej wydajności.
Przeciętna efektywność paneli PV może zmniejszyć się z 1000 kWh na 1 kWp mocy zainstalowanej w pierwszym roku do 900 kWh w dwudziestym roku działania. Założenie to oparte jest jednak na stałości warunków pogodowych, co jest mało prawdopodobne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Ekspert zwrócił ponadto uwagę, że starzenie się i efektywność energetyczna paneli PV są w dużym stopniu uzależnione od pogody, zwłaszcza od ekstremalnych temperatur. Ważną rolę odgrywa również pasywne chłodzenie paneli oraz wilgotność otoczenia.
"Porównując klimat Polski z innymi rejonami, warte podkreślenia jest, że panele PV degradują się szybciej w środowisku morskim (ze względu na korozję) oraz pustynnym niż w warunkach charakterystycznych dla naszego kraju" - dodaje Olczak.
Metoda montażu paneli także wpływa na ich degradację, ponieważ oddziałuje na efektywność pasywnego chłodzenia i zbieranie zabrudzeń. Olczak zauważył, że wpływ degradacji zmniejsza się wraz z wiekiem paneli.
Badania nad procesem starzenia paneli fotowoltaicznych
Piotr Olczak analizował proces starzenia systemów fotowoltaicznych w latach 2005-2021. Wyniki pokazały, że przez 15 lat wydajność fotowoltaiki zmniejszała się o 0,12 do 0,2 proc. rocznie, co jest stosunkowo niewielkim spadkiem.
Ekspert podkreślił także, że w 80 proc. badanych systemów występowały awarie inwerterów, co wpływa na opłacalność inwestycji, zwłaszcza jeśli właściciel nie zauważył szybko, że system przestał działać.