Jak sterować Firefoksem za pomocą głosu?

Komendy głosowe dla oprogramowania powoli stają się rzeczywistością. Można z nich korzystać chociażby w Firefoksie.

Krzyk (Fot. Flickr/Matt Biddulph/Lic. CC by-sa)
Krzyk (Fot. Flickr/Matt Biddulph/Lic. CC by-sa)
Przemysław Muszyński

14.10.2010 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komendy głosowe dla oprogramowania powoli stają się rzeczywistością. Można z nich korzystać chociażby w Firefoksie.

Wystarczy zainstalować dodatek Firesay. Pozwala on na przeglądanie stron za pomocą komend głosowych.

Program ma wady i zalety innych tego typu rozwiązań, wśród których znajduje się między innymi mała precyzja. Obsługuje jednak wiele popularnych serwisów (pełna lista tutaj).

Po instalacji w przeglądarce powinien pojawić się przycisk w kształcie pomarańczowego mikrofonu. Kliknięcie go otwiera panel konfiguracji, w którym można zmienić domyślne ustawienia dodatku.

Uruchomienie go przenosi użytkownika do kontroli Rozpoznawania mowy w Windows. Opcja nie jest zaimplementowana w języku polskim. Żeby z niej korzystać, należy zmienić region i rozkład klawiatury na angielski.

Następnie trzeba uruchomić rozpoznawanie mowy i wyregulować mikrofon. Od tego momentu Firefoksem da się sterować głosem. Dodatek obsługuje większość popularnych komend przeglądarki oraz część ważnych stron.

Ma własne wbudowane polecenia typu Go to Facebook (otwierające oczywiście Facebooka). Pozwala też np. otwierać głosem nowe karty, co ułatwia korzystanie z nich.

Niestety Firesay ma także wady. Oparcie go na wbudowanych w Windows technikach rozpoznawania mowy wymusza na użytkowniku używanie języka angielskiego i nienaganną dykcję. Oczywiście jest to świetne dla akcentu i mamy jeszcze lepszą zabawę ;).

Źródło: OnlineTechTips

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.