Jak trwale usunąć poufne pliki z twardego dysku?

Samo wciśnięcie klawisza Delete nie usuwa niestety plików z twardego dysku. W zasadzie tylko ukrywa je przed użytkownikiem. Za pomocą odpowiednich narzędzi można takie dane w ciągu kilku minut odzyskać.

Fot. SXC
Fot. SXC
Wojtek Wowra

href="http://gadzetomania.pl/images/2010/09/428206-98259999.jpg">Samo wciśnięcie klawisza Delete nie usuwa niestety plików z twardego dysku. W zasadzie tylko ukrywa je przed użytkownikiem. Za pomocą odpowiednich narzędzi można takie dane w ciągu kilku minut odzyskać.

Problemu nie ma, gdy właściciel danych jest jedynym użytkownikiem komputera. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy z maszyny korzysta kilka osób. Nawet jeśli są godne zaufania mogą niechcący doprowadzić do wycieku.

Dlatego ważne, poufne pliki warto kasować trwale. Należy robić to także wtedy, gdy używany pecet trafia do serwisu lub sprzedaży. Dane można usuwać za pomocą specjalnych programów.

Najpopularniejszą tego typu aplikacją jest Eraser. Darmowa usługa radzi sobie zarówno z folderami, jak i całymi partycjami. Niestety kasowanie pojedynczych plików jest dość uciążliwe.

Można to zrobić przez polecenie w menu kontekstowym. Alternatywą jest skomplikowana procedura, którą opisano tutaj. Problemem jest także to, że Eraser uruchamia się przy starcie systemu. Robi to nawet po usunięciu przez użytkownika wpisu w Autostarcie.

Osoby, którą chcą łatwo usuwać pojedyncze pliki powinny zainteresować się programem FileKiller. Zajmuje tylko 27 KB (Eraser ma prawie 9 MB), jest bezpłatny. Nie zaśmieca menu kontekstowego - dane dodaje się bezpośrednio w interfejsie aplikacji. Potem wystarczy kliknąć "KILL Files on Grid".

Obie aplikacje działają na tej samej zasadzie. Nadpisują wybrane pliki kilka lub kilkanaście razy. Wykorzystują w tym celu przede wszystkim losowe znaki ASCII. Odzyskanie informacji, które znalazły się "pod spodem" jest niemożliwe.

Źródło: DownloadSquad

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.