Jak używać chińskiej maszyny do pisania? [wideo]

Chińska maszyna do pisania, o której mowa umożliwia użycie 2500 różnych znaków. Jak wygląda proces pisania na tak złożonym urządzeniu, które w dodatku nie posiada żadnych przycisków? Odpowiedź znajdziecie na załączonym nagraniu.

Jak używać chińskiej maszyny do pisania? [wideo]
Marek Maruszczak

Chińska maszyna do pisania, o której mowa umożliwia użycie 2500 różnych znaków. Jak wygląda proces pisania na tak złożonym urządzeniu, które w dodatku nie posiada żadnych przycisków? Odpowiedź znajdziecie na załączonym nagraniu.

Film, który właśnie obejrzeliście  prezentuje maszynę do pisania wyprodukowaną przez firmę Shuangge  w 1978 roku.

Zamiast tradycyjnych przycisków znanych w naszym kręgu kulturowym, Chińczycy do obsługi maszyny używają dwóch dźwigni. Nie wiem, jak jest w przypadku tego modelu, ale poprzednio opisywana przeze mnie maszyna do pisania zza wielkiego muru umożliwiała zapisanie 20 słów w ciągu minuty. Całkiem nieźle biorąc pod uwagę ilość czcionek.

Jeżeli znajdziecie gdzieś w czeluściach Internetu nagranie z naprawdę biegłym chińskim stenotypistą, to dodajcie je do komentarzy.

Źródło: YouTube

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.