Jak wybrać pralkę?
Podczas wyboru pralki powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale kilkoma kryteriami, od których będzie zależała funkcjonalność urządzenia. Znaczenie może mieć dla nas stopień automatyzacji urządzenia, jego wymiary i budowa.
Jak wybrać pralkę – rodzaje i wielkość pralek
Dla wielu osób jedną z najistotniejszych cech pralki powinien być jej rozmiar oraz sposób ładowania, ponieważ właśnie od tego zależy możliwość dopasowania urządzenia do powierzchni łazienki. W małej łazience trzeba bardzo starannie rozplanować przestrzeń, żeby sensownie rozmieści wszystkie elementy wyposażenia. O ile nie projektujemy łazienki od zera, może się to okazać dosyć problematyczne, szczególnie w małych mieszkaniach.
Standardem w polskich łazienkach są pralki wolnostojące, które różnią się między sobą gabarytami i ładownością. Jeżeli potrzebujemy pralki dla dużej rodziny, dobrym rozwiązaniem będzie pralka o wsadzie rzędu nawet 10 kg. Takie urządzenie będzie też zajmowało sporą powierzchnię, może więc nie zmieścić się w każdej łazience. Ograniczony metraż może oznaczać, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie pralka ładowana od góry – ten typ pralki ma z reguły mniejsze gabaryty od pralek ładowanych od frontu. Pralki ładowane od góry kupimy już za 1000 zł. Jedyny mankament to brak możliwości powieszenia nad taką pralką szafki.
Na rynku znajdziemy o wiele szerszy wybór pralek ładowanych od frontu niż tych ładowanych od góry, musimy się jednak liczyć z ich wyższą ceną w przypadku nowocześniejszego sprzętu. Osoby aranżujące łazienkę od zera mogą zdecydować się na pralkę do zabudowy, którą bez problemu zamontujemy między szafkami łazienkowymi. Inna opcja to pralki slim, czyli płytkie pralki, których głębokość najczęściej mieści się w przedziale 40–45 cm.
Jak wybrać pralkę – pralka automatyczna czy wirnikowa?
Współcześnie standardowym rozwiązaniem w większości łazienek jest pralka automatyczna, którą podłącza się do sieci wodociągowej. Pralki wirnikowe to już teoretycznie przeżytek, ponieważ wymagają ręcznego napełniania wodą i przez to są dość niepraktyczne. Nie da się im jednak odmówić trwałości – brakuje im w końcu automatyki, która mogłaby ulec awarii. Możemy je nabyć już za 300–500 zł.
Jak wybrać pralkę – przydatne funkcje
Podczas wyboru pralki warto zwrócić uwagę na funkcje, które są obsługiwane przez dany model. Nie chodzi tu tylko o klasyczne programy do prania różnych tkanin, ale również przydatne funkcjonalności oferowane przez nowoczesne pralki. Co może się przydać?
- Blokada rodzicielska, która uniemożliwia zmianę programu i otworzenie drzwi pralki w czasie pracy.
- Systemy zabezpieczeń informujące o awariach, które mogą też chronić przed zalaniem łazienki, odcinając dopływ wody w przypadku pojawienia się poważniejszej usterki.
- Możliwość regulacji temperatury w szerokim zakresie, a więc pranie w wodzie zimnej oraz w 20, 30, 40, 60 i 90 stopniach C. Niektóre pralki nie mają opcji prania w 30 stopniach, warto więc zwrócić uwagę na ten szczegół przed dokonaniem zakupu.
- Funkcja opóźnionego startu – pozwala na określenie czasu rozpoczęcia prania.
- Możliwość prania parowego, a więc funkcja służąca do odświeżania ubrań, ale skierowana również do alergików(https://gadzetomania.pl/59725,urzadzenia-ktore-ulatwia-zycie-alergikom).
Jak wybrać pralkę – klasa energetyczna
Na urządzeniach gospodarstwa domowego takich jak pralki czy lodówki możemy zauważyć rzucającą się w oczy, kolorową etykietę, na której widnieje klasa energetyczna urządzenia. Jest to parametr, który oznacza zużycie wody i energii elektrycznej przez dany produkt. Na polskim rynku dostępne są głównie pralki klasy A+, A++ i A+++, czyli o wysokiej efektywności. W praktyce koszty eksploatacji pralek klasy A nie różnią się między sobą drastycznie, ale są niższe od urządzeń z klasą energetyczną B.
Zobacz także: