Jak wyglądałby świat bez Facebooka? Mogliśmy się przekonać dziś rano
"Facebook nie działa" – alarmowano dziś rano na Twitterze. Problem nie dotyczył całego świata, a "jedynie" Europy i prawdopodobnie też Afryki. Ale i tak to jedna z największych do tej pory awarii tego serwisu.
"Facebook nie działa" – alarmowano dziś rano na Twitterze. Problem nie dotyczył całego świata, a "jedynie" Europy i prawdopodobnie też Afryki. Ale i tak to jedna z największych do tej pory awarii tego serwisu.
"Dla tych, którzy dzięki "FB down" po chwili oszołomienia mogą odzyskać życie, czas - zobaczcie, jak pięknie jest bez Facebooka!" - ogłosił dziś rano na Twitterze Eryk Mistewicz, znany doradca znanych ludzi, ten, który uważa, że polskiego Jobsa nie będzie.
Mistewicz nie był jedyny. Około 8-9 rano awaria największego serwisu społecznościowego świata była głównym tematem na moim timelinie twitterowym. Ale tylko wśród Polaków – Amerykanie jeszcze spali, zmęczeni superwtorkiem wyborczym. Newsa nie ma na razie też w żadnym z amerykańskich serwisów zajmujących się branżą IT.
Mimo że nie śledzę chyba nikogo z Europy, kto mieszkałby poza Polską, szybkie sprawdzenie hashtagu #FacebookDown utwierdziło mnie w przekonaniu, że problem dotyczy nie tylko kraju nad Wisłą. Oprócz Polski awaria na pewno objęła też Estonię, Francję, Niemcy, Czechy, Włochy, Portugalię, Rosję, Wielką Brytanię – prawdopodobnie całą Europę. Na Facebooka podobno nie można się też było dostać z Afryki, m.in. Zimbabwe, RPA i Egiptu.
RMF podaje, że Facebook nie działał dziś rano mniej więcej od 7 do 9. Na razie nie wiadomo, co się stało. Oficjalnego komunikatu od Facebooka nie ma i prawdopodobnie jeszcze przez chwilę nie będzie. Pierwsze newsy na zagranicznych stronach niestety też niczego nie wyjaśniają.
Wiemy jedynie, że nie można było wejść na Facebooka, nie można też było skorzystać z przycisków takich jak Like, nie działały komentarze na stronach, które swój system komentarzy oparły na Facebooku (jak naTemat.pl czy 300polityka.pl).
Rano mogliśmy więc zobaczyć, jak wyglądałby świat bez Facebooka. I jak? Dla wielu stron internetowych to była prawdziwa katastrofa – bez Facebooka miały mniej odwiedzin, nie dało się na nich komentować itd. Ale i tzw. zwykli ludzie mieli problem. Duża liczba tweetów o awarii z samego rana pokazuje, co robimy, pijąc poranną kawę. Zaglądamy do serwisów społecznościowych.
A może powinniśmy, jak to ujął Mistewicz, zobaczyć, jak pięknie jest bez Facebooka.
AKTUALIZACJA
Polskie Radio cytuje oświadczenie jednego z dyrektorów firmy - Roberta Johnsona, który powiedział, że wszystko przez problem z bazą danych. "Sposób na zatrzymanie cyklu zwrotnego był dość bolesny. (...) Musieliśmy wyłączyć stronę."
I tak oto rozwiązała się tajemnica zniknięcia Facebooka z Internetu. Możemy spokojnie żyć dalej.
Źródło: RMF24