Jak wyglądały laboratoria znanych naukowców?
Mieliście kiedyś ochotę zajrzeć do laboratoriów, w których pracowali Einstein, Maria Skłodowska-Curie albo wynalazca LSD? Teraz to możliwe. Zapraszam na wycieczkę po wnętrzach, które wraz ze swymi właścicielami lub lokatorami zapisały się w historii nauki.
09.08.2011 23:00
Thomas Alva Edison
Wynalazca najbardziej znany z opatentowania żarówki ma na swoim koncie jeszcze ponad 1000 innych patentów, a laboratoria, którymi zarządzał, kolejne 4000.
Laboratorium widoczne na zdjęciu znajduje się w Edison and Ford Winter Estates na Florydzie w USA. Jest otwarte dla zwiedzających.
Nikola Tesla
Na powyższym zdjęciu największy rywal Tomasa Edisona wydaje się spokojnie czytać, kiedy wokół szaleją wyładowania elektryczne. Tak naprawdę to tylko sprytna sztuczka mająca oddziaływać na widzów. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą techniki długiego naświetlania i Tesla nie znajdował się w pomieszczeniu w trakcie elektryzującego widowiska.
Albert Hofmann
Zmarły w 2008 roku wynalazca LSD pracował i tworzył w laboratorium należącym do koncernu Sandoz Laboratories w Bazylei, w Szwajcarii.
Jest wynalazcą kwasu, co zapewniło mu miejsce zarówno w historii nauki, jak i popkultury młodzieżowej. Hoffmanowi udało się przeżyć aż 102 lata.
James Watt
Bez ulepszeń, które wprowadził do konstrukcji maszyny parowej, rewolucja przemysłowa wyglądałaby zupełnie inaczej. Co ciekawe, żona brytyjskiego wynalazcy, prawdopodobnie zmęczona bałaganem, zmusiła go do pracy na strychu.
Popiersia widoczne na zdjęciu znajdują się w laboratorium, ponieważ Watt zajmował się również konstrukcją maszyny do kopiowania rzeźb.
John Ambrose Flemming
Laboratorium konstruktora diody próżniowej było niemal w całości wypełnione maszynami parowymi. Flemming pracował zarówno w przedsiębiorstwie założonym przez Edisona, jak i w Marconi Company.
Tim Berners Lee
Ten nudny pokój znajdujący się w genewskim CERN był świadkiem powstawania projektu World Wide Web, czyli popularnego WWW. Między innymi dzięki Timowi możemy pokazać Wam tę galerię.
Guglielmo Marconi
Prawdopodobnie tak wyglądało wnętrze laboratorium Marconiego wiosną 1895 roku, kiedy udało mu się przesłać pierwszy sygnał radiowy.
Maria Skłodowska-Curie
Najsławniejsza Polka wśród uczonych pracowała w wyjątkowo spartańskich warunkach. Warto wspomnieć, że jest jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Francuzi pewnie kłóciliby się co do jej narodowości, ale my wiemy lepiej.
John Logie Baird
W 1924 roku skonstruował pierwszy na świecie telewizor monochromatyczny, a w 1936 kolorowy. W międzyczasie, w 1928 roku, udało mu się przesłać sygnał telewizyjny z Europy do Ameryki Północnej i Południowej.
Możecie się na niego powołać, kiedy ktoś zwróci Wam uwagę na bałagan panujący na biurku.
Albert Einstein
Twórcy teorii względności nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nie każdy jednak wie, gdzie podczas studiów pracował genialny fizyk. Na powyższej fotografii uwieczniono wnętrze laboratorium w Technische Hochschule w Zurychu.
Źródło: Oobject • Lessing-Photo