Jak wyłączyć komunikaty o błędach w Windows?

Jak wyłączyć komunikaty o błędach w Windows?

fot.: rubli.info
fot.: rubli.info
Paweł Cebula
04.01.2010 16:00

W trakcie codziennej pracy z systemem Windows możemy spotkać się z dziesiątkami różnych sytuacji, w których pojawiają się komunikaty informujące nas o tym, że jakiś element wchodzący w skład systemu przestał działać, skutkiem czego było jego wyłączenie. W jaki sposób możemy wyłączyć te informacje w Windows XP, Vista i Seven?

W trakcie codziennej pracy z systemem Windows możemy spotkać się z dziesiątkami różnych sytuacji, w których pojawiają się komunikaty informujące nas o tym, że jakiś element wchodzący w skład systemu przestał działać, skutkiem czego było jego wyłączenie. W jaki sposób możemy wyłączyć te informacje w Windows XP, Vista i Seven?

Stabilność pracy systemu Windows - jak każdego innego - w dużym stopniu zależy od tego, na ile bezproblemowo i poprawnie funkcjonować będą wszystkie elementy stanowiącego jego całość. Naprawdę niewiele potrzeba, aby po chwili intensywniejszego myślenia naszego komputera naszym oczom ukazał się komunikat informujący nas o błędzie.

Znakomita większość tego typu monitów zawiera bardzo lakoniczną treść, albo zasypuje nas nic niemówiącymi nam ciągami cyfr i skrótów, które rozszyfrować może wyłączne garstka osób zazwyczaj bardzo mocno związanych z producentem oprogramowania z Redmond.

Użyteczność opcji, jakie są nam prezentowane w oknie komunikatu o błędzie również pozostawia wiele do życzenia - czy udało Ci się uzyskać pomoc lub dotrzeć do rozwiązania zaistniałego problemu tak jak początkowo oferował to system Windows? Ja niestety nie miałem takiej przyjemności, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem może być wyłączenie tego typu treści.

Zanim jednak przejdziemy do meritum i krok po kroku wyłączymy raportowanie błędów, musisz pamiętać o tym, że ich całkowite ukrycie niesie ze sobą pewne konsekwencje - jeżeli nie jesteś zbyt zaawansowanym użytkownikiem, nie będziesz w stanie zaobserwować tego, jaki element Windowsa sprawia problemy.

  • Windows XPphoto position=\inside\92306/photoWyłączenie raportów o błędach występujących w systemie Windows XP nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Zaczynamy od kliknięcia PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na ikonę Mój Komputer, a następnie z listy wybieramy Właściwości. Po otworzeniu okna klikamy na zakładkę Zaawansowane.photo position=\inside\92307/photoW dolnej części okna powinien znajdować się przycisk *\Raportowanie błędów* - klikamy w niego, a po chwili powinno pokazać się nowe okno. Jedną z opcji jest *\Wyłącz raportowanie błędów*, której zaznaczenie oznaczać będzie wyłączenie wspomnianych komunikatów. Dodatkowo możemy również odznaczyć pozycję *\Powiadom mnie, jeśli wystąpią błędy krytyczne* - w takiej sytuacji, nie błędy nie będą wyświetlane nawet wtedy, gdy wiązać się one będą z możliwością niepoprawnego funkcjonowania całego systemu operacyjnego.
  • Windows Vistaphoto position=\inside\92308/photoWbrew wielu opiniom, pozbycie się tych komunikatów w Windows Vista nie jest wcale takie trudne. Zaczynamy od kliknięcia menu Start i przejścia do Panelu Kontrolnego. Kolejnym krokiem jest znalezienie i otworzenie pozycji Raporty błędów i rozwiązania - jest ona widoczna wyłącznie w klasycznym trybie widoku Panelu Kontrolnego.photo position=\inside\92309/photoPo przeładowaniu zawartości okna, w jego lewej części znajduje się lista różnych opcji - nas najbardziej interesuje Zmień ustawienia. Jeżeli mamy ustawioną inną opcję niż Pytaj mnie, co robić, gdy wystąpi problem - zmieńmy ją na tę konkretną, a następnie kliknij w Zaawansowane ustawienia.photo position=\inside\92310/photoTeraz nie pozostaje nam nic innego, jak odpowiedzieć na pytanie *\Ustawienie funkcji raportowania problemów dla moich programów*, gdzie oczywiście zaznaczamy Wyłączone, potwierdzając wybór wciśnięciem przycisków OK i Zamknij.
  • Windows Sevenphoto position=\inside\92311/photoNajnowsze dziecko Microsoftu również pozwala na wyłączenie opcji, która odpowiada za wyświetlanie raportów o błędach w systemie Windows. Klikamy Start, a następnie wybieramy Panel sterowania - System i zabezpieczenia - Centrum akcji - Zmień ustawienia centrum akcji - Ustawienia raportowania problemów.photo position=\inside\92312/photoSpora część całej operacji ograniczać się będzie do potwierdzenia (niezalecanej przez Microsoft) pozycji, jaką jest Nigdy nie szukaj rozwiązań.photo position=\inside\92313/photoPodobny efekt możemy osiągnąć korzystając z możliwości, jakie oferuje Edytor lokalnych zasad grupy, który jest naprawdę bardzo funkcjonalnym i atrakcyjnym narzędziem wchodzącym w skład systemu Windows Seven.photo position=\inside\92314/photoKlikamy Start i wpisujemy gpedit.msc. W oknie przypominającym rejestr wpisów, klikamy kolejno foldery znajdujące się po lewej stronie: Konfiguracja użytkownika - Szablony administracyjne - Składniki systemu Windows - Raportowanie błędów systemu Windows. Następnie, przenosimy się do prawej części okna i dwukrotnie klikamy w Wyłącz funkcję raportowania błędów systemu Windows.photo position=\inside\92315/photoDomyślnie zaznaczoną opcją jest Nie skonfigurowano - musimy zmienić ją na Włączono, a następnie zatwierdzić klikając Zastosuj. Po wykonaniu tej czynności nie powinniśmy już otrzymywać żadnych komunikatów, które informują nas o błędach, czy możliwych sposobach ich rozwiązania dzięki sieci.

Czy Warto wyłączać tę opcję? Jeżeli wielokrotnie przekonałeś się o tym, że nie wnosi ona żadnych sensownych wskazówek i praktycznie zawsze jest automatycznie zamykana bez zapoznawania się z jej treścią, to dlaczego nie. Dobrze by było, gdybyś jednak był dość zaawansowanym użytkownikiem, znającym specyfikę systemu Windows.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)