Jak zabezpieczyć się przed wirusami?

Jak zabezpieczyć się przed wirusami?

virus
virus
Paweł Cebula
23.12.2009 16:00

Codzienne korzystanie z komputera wiąże się z ryzykiem, że nasz system operacyjny zostanie zainfekowany jakimś groźnym wirusem, trojanem lub najogólniej mówiąc - złośliwym oprogramowaniem. Ochrona przed czyhającymi na nas zagrożeniami nie jest jednak wcale skomplikowana, a nasze bezpieczeństwo zależy dosłownie od kilku czynników.

Codzienne korzystanie z komputera wiąże się z ryzykiem, że nasz system operacyjny zostanie zainfekowany jakimś groźnym wirusem, trojanem lub najogólniej mówiąc - złośliwym oprogramowaniem. Ochrona przed czyhającymi na nas zagrożeniami nie jest jednak wcale skomplikowana, a nasze bezpieczeństwo zależy dosłownie od kilku czynników.

Stopniowo stajemy się coraz bardziej świadomymi użytkownikami komputerów i Internetu. Tym samym twórcy złośliwego oprogramowania (wirusów, trojanów, robaków) są zmuszani do opracowywania coraz to bardziej wymyślny i skomplikowanych technik, które umożliwiają m.in. zainfekowanie naszego systemu operacyjnego.

Czy to znaczy, że zawsze mamy trzymać się na baczności? Zdecydowanie tak. Nie ważne jak bezpieczny system posiadamy, jakiego rodzaju dodatkowych zabezpieczeń używamy. Są jednak aspekty, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdyż znacząco zmniejszają one ryzyko infekcji naszego Windowsa.

  • Wybierz dobry program antywirusowyphoto position=\inside\93113/photoNiewiele ponad 10 lat temu nie każdy posiadacz komputera zdawał sobie sprawę z tego, że program antywirusowy jest całkowicie obowiązkową pozycją i powinien on być instalowany natychmiast po tym, jak skończyliśmy podstawową konfigurację naszego systemu operacyjnego.Wybór odpowiedniego antywirusa nie jest sprawą łatwą. Dwa najpoważniejsze kryteria, jakie bierzemy pod uwagę, to cena i jakość. Mając mocno ograniczony budżet również możemy znaleźć kilka naprawdę interesujących programów(http://lajfmajster.pl/2009/12/10/5-najlepszych-antywirusow), które zapewnią bardzo przyzwoity poziom ochrony naszego systemu operacyjnego.Gdy wybór już mamy za sobą należy pamiętać o tak oczywistych - i jakże często pomijanych - czynnościach jak: regularne pełne skanowanie systemu i dysku, czy aktualizowanie bazy sygnatur wirusów i programu. Warto również przeskanować wszystkie płyty, pamięci masowe, dyski zewnętrzne przed tym, jak zaczniemy korzystać z rzeczy znajdujących się na nich.
  • Regularnie aktualizuj systemphoto position=\inside\93117/photoMicrosoft bardzo regularnie wydaje kolejne aktualizacje swojego systemu operacyjnego. Często wymagają one zakończenia aktualnie wykonywanego zadania i ponownego uruchomienia systemu. To spora uciążliwość i użytkownicy bardzo często decydują się na wyłączenie modułu odpowiadającego za automatyczne uaktualnienia systemowe.Warto jednak pamiętać, że Microsoft(http://microsoft.com) - czy jakikolwiek inny producent systemów - wydaje aktualizacje z konkretnego powodu. Mają one podnieść nasz poziom bezpieczeństwa, a także zwiększyć komfort pracy. Twórcy złośliwego oprogramowania poświęcają wiele czasu i pracy na odnajdywanie kolejnych luk w systemie, które mogą ułatwić im infekcje.Odpowiednia konfiguracja modułu aktualizacji na pewno przyczyni się do tego, że kolejne łaty będą instalowane w systemie, ale będzie się to działo o ściśle określonej porze (np. w godzinach nocnych), konkretnego dnia. Zdecydowanie nie warto bagatelizować konieczności regularnych instalacji update'ów.
  • Aktualizuj oprogramowaniephoto position=\inside\93118/photoW naszym systemie operacyjnym mamy zainstalowane dziesiątki różnych programów, tworzonych przez wiele firm. W ciągu ostatnich kilku lat zauważalny stał się trend, który polega na bardzo częstym i regularnym wydawaniu nowych wersji różnych programów.Zdecydowanym atutem takiego cyklu jest to, że użytkownik ma możliwość korzystania z bezpieczniejszego i pozbawionego wielu błędów oprogramowania - nie musi on czekać kilku miesięcy na usunięcie problemów związanych z bezpieczeństwem. Normą w przypadku popularnych programów jest to, że raz w roku ma miejsce premiera \dużej wersji\ aplikacji, a następnie pojawia się kilka, czy kilkanaście mniejszych aktualizacji.Wizja konieczności regularnego pobierania i instalowania kolejnych nowych wersji używanych przez nas programów nie jest zbyt optymistyczna. W takim wypadku nie pozostaje mi nic innego, niż polecić Wam specjalne narzędzia, które automatycznie zaktualizują Wasze oprogramowanie(http://lajfmajster.pl/2009/10/23/5-najlepszych-narzedzi-do-aktualizacji-oprogramowania).
  • Korzystaj z nowoczesnej przeglądarkiphoto position=\inside\93114/photoPrzeglądarka internetowa to nasze okno na świat. Warto zadbać o to, aby była to naprawdę nowoczesna aplikacja, która oferuje różne mechanizmy zabezpieczające nas przed ewentualnymi zagrożeniami. Większość przeglądarek posiada już wbudowane filtry, dzięki którym jesteśmy ostrzegani, że wejście na daną witrynę może wiązać się z poważnymi zagrożeniem dla naszego systemu operacyjnego.Ciężko jednoznacznie wskazać, która przeglądarka jest najlepsza w tej kategorii. Poza bezpieczeństwem istotne są również indywidualne preferencje i potrzeby użytkownika. Moim zdaniem godna polecenia jest Opera(http://opera.com), która nie dość, że poinformuje nas o zagrożeniach wynikających z korzystania z danej witryny, to w dodatku pośród ekspertów ds. bezpieczeństwa uchodzi za wzór.Dlaczego odpowiedni wybór jest tak istotny? Dobra przeglądarka zablokuje nam dostęp do niebezpiecznej strony i ostrzeże o tym, że w trakcie korzystania z niej mogą pojawić się żądania instalacji dodatkowego oprogramowania - np. \niezbędnego\ do odtworzenia filmu wideo. Tak naprawdę mogą to nie być jakieś kodeki, czy wtyczki, ale właśnie wirusy.
  • Uważaj na P2Pphoto position=\inside\93115/photoDecydując się na korzystanie z programów P2P powinniśmy wykazać się szczególną ostrożnością. Coraz częściej pojawiają się doniesienia, że użytkownicy ściągający pirackie oprogramowanie w ramach \gratisu\ otrzymali dodatkowo sporą ilość złośliwego oprogramowania.Osoby, które w trakcie instalacji oprogramowania zostały poinformowane przez antywirusa o tym, że instalator zawiera jakieś niebezpieczne dodatki bardzo często decydują się na wyłączenie programu antywirusowego i firewalla. Najprawdopodobniej uznają one, że mało prawdopodobne jest skomponowanie specjalnego instalatora ze złośliwym oprogramowaniem i opublikowanie go w którejś z sieci P2P - prawda wygląda jednak inaczej.W jaki sposób zachować bezpieczeństwo w trakcie korzystania z programów P2P? Najprościej - ściągać wyłącznie legalne pliki. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nasz antywirus jest w stanie kontrolować działanie takich aplikacji.
  • Bezpieczny e-mailphoto position=\inside\93116/photoAdres e-mail to nasza internetowa tożsamość. \Przedstawiamy się\ nim w sporej części serwisów, które wymagają logowania. Co prawda to już nie te czasy, gdy główną drogą dystrybucji wirusów była właśnie poczta elektroniczna. Teraz co najwyżej jest ona wykorzystywana do zwabienia użytkownika na jakąś niebezpieczną stronę www.Większość nowoczesnych serwisów pocztowych posiada specjalne filtry i aktywne skanery, których zadaniem jest wychwytywanie złośliwego oprogramowania. Mimo to, warto zwrócić uwagę na to, co pojawia się w wiadomościach, załącznikach, od kogo one pochodzą i do czego zachęca nas nadawca. Warto zobaczyć również jak nie dać się oszukać przez e-mail(http://lajfmajster.pl/2009/11/02/jak-nie-dac-sie-oszukac-przez-e-mail).
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)