Jak zaplanować automatyczne czyszczenie dysku w Windows 7?

Jak zaplanować automatyczne czyszczenie dysku w Windows 7?

Jak zaplanować automatyczne czyszczenie dysku w Windows 7?
Paweł Cebula
18.02.2010 16:00

Dzięki regularnemu wykonywaniu czynności takich jak oczyszczanie dysku ze zbędnych plików, mamy spore szanse na przedłużenie życia naszego systemu w naprawdę dobrym stanie. Najpoważniejszym problemem jest brak regularności korzystania z tego narzędzia, a także zwykłe zapominalstwo. Takie zadania można jednak całkowicie zautomatyzować.

Dzięki regularnemu wykonywaniu czynności takich jak oczyszczanie dysku ze zbędnych plików, mamy spore szanse na przedłużenie życia naszego systemu w naprawdę dobrym stanie. Najpoważniejszym problemem jest brak regularności korzystania z tego narzędzia, a także zwykłe zapominalstwo. Takie zadania można jednak całkowicie zautomatyzować.

Windows 7 - podobnie jak Vista - w trakcie normalnej pracy wytwarza różne pliki, które są nieustannie zbierane. My - jako użytkownicy - jesteśmy zobligowani do ich regularnego usuwania. Dzięki temu system operacyjny będzie znacznie szybciej wykonywał nasze polecenia, a także istnieje spore prawdopodobieństwo, że odzyskamy trochę przestrzeni dyskowej zajmowanej przez śmieci.

Tak jak już wspominałem, jedną z przyczyn, które stale odwlekają skorzystanie z "Oczyszczania dysku" jest zapominanie o tym, że mieliśmy uruchomić ten program. Zresztą to całkowicie normalne, bo kto myśli o takich rzeczach w momencie, gdy jest zajęty innymi czynnościami takimi jak np. praca?

Rozwiązaniem problemu może być zaplanowanie takiego zadania. System Windows standardowo oferuje narzędzie noszące nazwę "Harmonogram zadań". Dzięki niemu, za pomocą dosłownie kilku kliknięć możemy zlecić wykonanie konkretnej czynności (tutaj oczyszczanie dysku) o wybranej przez nas porze - z resztą opcji jest nieco więcej, ale o tym za chwilę.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/zaplanujzadania.jpg)

Zaczynamy od uruchomienia tej aplikacji. Klikamy start i wpisujemy np. "zaplanuj zadania" po czym zatwierdzamy uruchomienie wciskając przycisk "Enter". Ewentualnie możemy wybrać odpowiednią pozycję z listy wyszukiwania.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/utwórzzadaniepodstawowe.jpg)

Po chwili powinno ukazać się okno aplikacji, które wygląda mniej więcej tak jak to widoczne na jednym z powyższych zrzutów ekranu. My przejdziemy od razu do działania - klikamy "Akcja" i "Utwórz zadanie podstawowe".

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/opisinazwazadania.jpg)

Dzięki temu kreatorowi zadań podstawowych, będziemy mogli wszystko "wyklikać". Pierwszym krokiem będzie podanie nazwy i krótkiego opisu tego zadania. Możemy wpisać co tylko chcemy, ale przy większej liczbie zaplanowanych zadań może nam to utrudnić ich identyfikacje. Gdy jesteśmy już gotowi, klikamy "Dalej".

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/częstotliwość.jpg)

Krok drugi to "Wyzwalacz", a więc ustawienia dotyczące tego, kiedy system operacyjny ma uruchomić określone zadanie. Naszym zadaniem jest oczyszczanie dysku, więc spokojnie wystarczy wybranie drugiej opcji z listy "cotygodniowo".

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/datauruchomienia.jpg)

Z racji tego, że wybraliśmy opcję "cotygodniowo" nie pozostaje nam nic innego jak wskazanie, kiedy ma zostać uruchomiona - wybieramy datę i godzinę. Możliwe jest również wskazanie, kiedy ma zostać wykonane powtórzenie oczyszczania dysku - ja jednak pozostawiłem bez zmian.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/akcjauruchomprogram.jpg)

Teraz przechodzimy do właściwej części - określamy rodzaj wykonywanej akcji. Proces usuwania z dysku zbędnych plików jest wykonywany przez aplikację noszącą nazwę "Clean Manager", która w systemie funkcjonuje pod postacią programu cleanmgr.exe. Dlatego też wybieramy opcję "Uruchom program".

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/cleanmgrexe.jpg)

Naszą aplikację możemy wskazać przeglądając zasoby partycji systemowej lub też po prostu podać jej nazwę - wpisując cleanmgr.exe. Analogicznie możemy postąpić podając nazwę innego programu zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/podsumowanie.jpg)

Po kliknięciu "Dalej" zobaczymy podsumowanie działania kreatora, uwzględniające wszystkie podane przez nas informacje. Sprawdzamy więc, czy zgadza się nazwa, opis, daty uruchomienia "wyzwalacza", oraz rodzaj wykonywanej akcji. Wszystko jest jak należy? Jeżeli tak, to naciskamy przycisk "Zakończ" i zamykamy harmonogram zadań.

Aby wszyscy mieli jasność - zadanie zostanie wykonane wyłącznie w sytuacji, gdy system Windows będzie włączony o podanej przez nas godzinie. Zaległe zadania nie będą po prostu wykonywane - musimy więc w miarę rozważnie podawać kryteria takie jak dzień tygodnia, czy godzina, o której ma zostać wykonane nasze działanie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)