Jak zmniejszyć objętość swojej kolekcji MP3 bez utraty jakości?

Przeciętny polski internauta ma zapewne kilkadziesiąt gigabajtów plików muzycznych. Pendrive'y i odtwarzacze MP3 nie są jednak zrobione z gumy. Na szczęście objętość piosenek można zmniejszyć. Jak to zrobić?

iPod Nano (Fot. Flickr/Andrew/Lic. CC by)
iPod Nano (Fot. Flickr/Andrew/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski

05.01.2011 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeciętny polski internauta ma zapewne kilkadziesiąt gigabajtów plików muzycznych. Pendrive'y i odtwarzacze MP3 nie są jednak zrobione z gumy. Na szczęście objętość piosenek można zmniejszyć. Jak to zrobić?

Większość plików muzycznych, które ściągamy z Sieci bądź ripujemy, cechuje się stałą liczbą bitów na sekundę (CBR). Oprócz tego istnieje drugi standard, który charakteryzuje się zmienną liczbą bitów (VBR). Ten drugi format zajmuje trochę mniej miejsca na dysku (przy takiej samej średniej liczbie bitów).

By dokonać konwersji, najlepiej skorzystać z programu WinMP3Packer. Program zamieni CBR na VBR o takich samych parametrach, dodatkowo uporządkuje strukturę plików. Obie te procedury zmniejszą objętość plików MP3.

Nie dojdzie przy tym do ponownego kodowania muzyki. Będzie to proces bezstratny. Jakość pozostanie taka sama.

Ile miejsca można zyskać? Przykładowo, przy muzycznej bibliotece zajmującej ok. 3o GB da się zaoszczędzić 500 MB. To niezbyt wiele, ale dla użytkowników mających dyski lub odtwarzacze o małej pojemności liczy się każdy megabajt.

Warto pamiętać o tym, że niektóre pobierane z Sieci pliki MP3 mają bardzo wysoką jakość CBR (np. 320 kbps). przez co zajmują sporo miejsca. Można tu śmiało zdecydować się na konwersję do 192 kbps. Różnica w jakości będzie nadal niewielka, a oszczędność miejsca ogromna.

Źródło: LifeHacker

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.