Jak znaleźć sobie pasję

Jak znaleźć sobie pasję

Jak znaleźć sobie pasję
Sabina Stodolak
16.04.2009 11:00

Macie jakieś pasje? Coś co lubicie robić i czemu chętnie oddajecie wolne chwile? Jasne że macie. Każdy mówi, że ma. Gorzej, że dopytując o owe pasje słychać ?yyyyy....aaaaam...no lubię wiele rzeczy...yyyy...no czytać... i filmy lubię...i ze znajomymi się spotykać...". Zapytam więc jeszcze raz - macie pasje takie które rzeczywiście są pasją?

Macie jakieś pasje? Coś co lubicie robić i czemu chętnie oddajecie wolne chwile? Jasne że macie. Każdy mówi, że ma. Gorzej, że dopytując o owe pasje słychać ?yyyyy....aaaaam...no lubię wiele rzeczy...yyyy...no czytać... i filmy lubię...i ze znajomymi się spotykać...". Zapytam więc jeszcze raz - macie pasje takie które rzeczywiście są pasją?

Aby to stwierdzić wystarczy że odpowiecie sobie na jedno pytanie - jak spędzałem wolny czas w zeszłym tygodniu. Jeśli odpowiedzią jest pytanie "Jaki wolny czas?" to są dwie opcje - albo jesteś pracoholikiem, albo twoja praca jest twoją pasją (albo masz obie przypadłości). Jeśli zaś odpowiedzią jest ?oglądałem telewizję, byłem na spacerze, pograłem trochę w gry i takie tam" to są spore szanse że twoje zainteresowania nie wykraczają poza minimum narodowe, czyli ?jeść, spać, przeżyć dzień w robocie i oglądnąć M jak miłość". W tym drugim przypadku również są dwie opcje. Albo zamierzasz wieść radosne życie ogórka konserwowego (wtedy możesz spokojnie zamknąć tą stronę), albo możesz znaleźć sobie coś co wypełni Twoje - przypadkowo nieco obecnie pustawe- życie.

Jak znaleźć pasję? Na początek uwierzyć że znaleźć ją można. Michał Pasterski na swoim blogu pisząc o pasjach ujął to tak ?W naszym społeczeństwie panują (...) ograniczające nas przekonania. Pierwsze to takie, że pasję można znaleźć tylko spontanicznie. Czyli, że właściwie nie można jej znaleźć, tylko że ona sama znajduje Ciebie, przypadkiem." Rzeczywiście, wychodząc z takiego założenia można usiąść i zacząć zazdrościć sąsiadom (co i tak mamy w zwyczaju - vide post Kiry o kulturze narzekania)

Jak już uwierzymy, sięgnąć możemy do następujących środków: (poszukajmy informacji w oparciu o style ich przetwarzania)

Własne JA

  • wypisz wszystkie rzeczy które dają ci radość, które lubisz robić (nawet jeśli wydają Ci się głupie lub zbyt płytkie na ?pasję)
  • wypisz wszystkie rzeczy które kiedyś (może jako dziecko) robiłeś z przyjemnością
  • wypisz wszystkie rzeczy które sprawiają że czas podczas ich wykonywania zaczyna pędzić
  • wyobraź sobie, że lekarz daje Ci rok życia - co będziesz przez ten rok robił? (ja rzucam wszystko i jadę do Kambodży)

Teraz możesz zobaczyć w jakich kategoriach pasji powinieneś szukać - sportu, rzeczy wykonywanych zespołowo, bardziej czy mniej aktywnych itd. Może jest w tym jakiś wspólny mianownik.

INNI

  • przypomnij sobie co robią Twoi znajomi w wolnym czasie. Możesz ich podpytać o ich pasje i zainteresowania. (Jeśli wszyscy Twoi znajomi nie mają pasji to wrzuć temat na forum w Sieci a nawet u nas)
  • zapytaj znajomych czy możesz się w jakiś sposób przyłączyć do ich pasji tak, aby ?wypróbować\ czy ona dobrze na Tobie leży.
  • staraj się nie ograniczać mówiąc ?to na pewno mi się nie spodoba\ - właśnie przez takie zachowawcze myślenie, niechęć do zmiany, opór i lęk nie mamy zainteresowań

DANE

  • poszperaj w Internecie - możesz postawić sam przed sobą zadanie stworzenia listy najdziwniejszych pasji (hmm...może przygotować taką listę na lajfmajstera - co Wy na to?), albo zgromadzenia jak najwięcej przykładów zainteresowań. Może coś rzuci Ci się w oczy, czego będziesz chciał spróbować.
  • znajdź wywiady ze znanymi osobami które cenisz - zobacz jak wyglądają ich pasje i zainteresowania
  • czytaj gazety i książki i wyłapuj stamtąd informacje o tym co można robić z korzyścią dla siebie w wolnym czasie

I na koniec:

  • nie zniechęcaj się tylko szukaj
  • próbuj wszystkiego, nawet jeśli wyda Ci się to głupie, albo nie ciekawe. Pamiętaj, że to że nie chcesz czegoś robić może wynikać zarówno z tego że wiesz iż nie będzie Ci się to podobać, jak i z lęku czy sobie poradzisz.
  • nie przejmuj się znajomymi. Jeśli ktoś zdziwi się że Twoim hobby jest wypychanie zwierząt, przycinanie drzewek bonsai, czy układanie krzyżówek - nie przejmuj się. Jeśli sam ma swoje pasje - zrozumie. Jeśli ich nie ma, to czy taka osoba jest w stanie Cię urazić?

Tym, jak znaleźć swoją pasję z której można żyć, zajmiemy się innym razem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)