Jak zrobić idealne selfie? Fotograf i modelka zdradzili sprawdzone triki

Jak zrobić idealne selfie? Fotograf i modelka zdradzili sprawdzone triki

Jak zrobić idealne selfie? Modelka Patrycja Woźniak znalazła się w obiektywie smartfona w trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska
Jak zrobić idealne selfie? Modelka Patrycja Woźniak znalazła się w obiektywie smartfona w trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska
Źródło zdjęć: © fot. Klaudia Stawska
Klaudia Stawska-Magdziak
07.07.2019 13:27, aktualizacja: 09.03.2022 09:01

Jak zrobić idealne selfie? W trakcie warsztatów fotograficznych Xiaomi Technology Polska i prowadzonych przez Tomasza Zienkiewicza i modelkę Patrycję Woźniak mogliśmy dowiedzieć się, co zrobić, by wyglądać dobrze na selfie. Podzielę się z wami trikami, jak lepiej fotografować smartfonem.

Fotografowanie stało się prostsze i bardziej dostępne, dzięki temu, że w smartfonach montowane są coraz lepsze aparaty, a zaawansowane AI wspomaga fotografów-amatorów przy robieniu zdjęć. I chociaż selfie nie jest wymysłem naszych czasów, to jest pewnego rodzaju ich znakiem. Co zrobić, by zawsze wyglądać dobrze na zdjęciu? W trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska udało mi się porozmawiać z modelką Patrycję Woźniak oraz wysłuchać rad fotografa lifestyle’owego Tomasza Zienkiewicza, którzy podpowiedzieli, co zrobić, by zrobić idealne selfie.

Jak zrobić selfie szerokokątnym obiektywem?

Pierwsze wezwanie, z którym musimy się zmierzyć robiąc selfie, to szerokokątna kamera w smartfonie. Tego typu obiektywy często zniekształcają obraz, jeśli fotografujemy z małej odległości. Wynik? Przerysowane i zmienione rysy naszej twarzy, a tym samym słabe selfie.

Zarówno Zienkiewicz jak i Woźniak zwrócili uwagę, że w takim przypadku należy jak najdalej wyciągnąć rękę, kiedy chcemy dobrze wyjść na selfie lub użyć selfie-sticka. Robiąc zdjęcie telefonem o wiele lepszy efekt osiągniemy poprzez wykorzystanie dalekiego kadru. Na szczęście nowoczesne smartfony mają już tak dobre aparaty, że po wykadrowaniu zdjęcia np. na serwisy społecznościowe, selfie wciąż pozostanie wyraźne, a rysy naszej twarzy będą wyglądać naturalnie.

Zdjęcie zostało bardzo mocno przycięte, by osiągnąć najlepszy efekt i ładny kadr
Zdjęcie zostało bardzo mocno przycięte, by osiągnąć najlepszy efekt i ładny kadr© fot. Klaudia Stawska

Kadrowanie, oświetlenie i kompozycja

Pisaliśmy bardzo szczegółowo o tym, jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem i w przypadku selfie czy zdjęć portretowych zawsze warto mieć na uwadze podstawowe zasady kompozycji. O kadrowaniu wspomniałam nieco więcej powyżej. Mając na myśli kompozycję, chciałabym zwrócić waszą uwagę przede wszystkim na to, co podczas warsztatów podkreślił Zienkiewicz – zwróćcie uwagę na tło.

Robiąc selfie często zapominamy o tym, co znajduje się za naszymi plecami. Stąd na zdjęciach często możemy zobaczyć krępujące odbicia w lustrze, bałagan w pokoju czy "bohaterów drugiego planu", którzy przyciągają wzrok, powodując nierzadko masę śmiechu. Tym samym my na naszym selfie przestajemy grać główną rolę. Pamiętajmy więc o tym, by rozejrzeć się dookoła zanim zrobimy fotkę i wrzucimy ją na Facebook czy Instagram.

Dodatkowo pamiętajmy o dobrym oświetleniu. Najkorzystniej wyglądamy w łagodnym, rozproszonym świetle – najmniej korzystnie w punktowym. Z tego względu na przykład gorzej będziemy się prezentować robiąc selfie w pełnym słońcu w południe. Jeżeli zależy nam na zdjęciu o tej porze dnia – lepiej skryć się w cieniu.

Jak pozować do selfie?

Przede wszystkim warto postawić na naturalność, ale jest parę trików, które poleciła modelka Patrycja. Jeśli chcemy, by nasza twarz wyglądała na nieco szczuplejszą podczas zdjęcia z przodu, możemy nieco wysunąć ją do przodu, a jeśli zależy nam na wydłużeniu nóg na zdjęciu – ważne by robić zdjęcie nieco z dołu, dodatkowo możemy też wysunąć jedną nogę delikatnie do przodu.

Patrycja jest profesjonalną modelką, ale pokazuje, że na zdjęciach najlepiej wyglądamy będąc naturalnymi
Patrycja jest profesjonalną modelką, ale pokazuje, że na zdjęciach najlepiej wyglądamy będąc naturalnymi© fot. Klaudia Stawska

Jeśli panowie chcieliby zrobić zdjęcie w stylu Super Mana, na której klatka piersiowa wydaje się szersza – również fotografujemy się od dołu. Zdjęcia z poziomu oczu zaś najmniej zaburzają proporcje ciała i nie tworzą wrażenia iluzji.

#dziejesienazywo: tak urozmaicisz zdjęcia smartfonem

Obróbka – tak, ale bez przesady

Zarówno Tomasz Zienkiewicz, jak i Patrycja Woźniak przyznali, że na zrobieniu zdjęcia się nie kończy. Większość smartfonów oferuje już wystarczająco dobre oprogramowanie, by niedużym nakładem pracy poprawić zdjęcie. Ważne jednak, aby nie przesadzić z retuszem i nie uzyskać efektu gorszego niż początkowy. Przycinajmy, bawmy się nasyceniem barw, eksperymentujmy z filtrami – w dużej mierze zrobienie idealnego selfie to właśnie kwestia wielu prób, tak by najlepiej zrealizować nasz pomysł na zdjęcie.

Warsztaty zorganizowane przez Xiaomi Technology Polska okazały się dla mnie bardzo pomocne – poziom wiedzy można by określić jako podstawowy, ale to właśnie dzięki takim prostym radom i trikom każdy z nas może się samodoskonalić i odkryć w sobie pasję do fotografii. Wszystkie zdjęcia, które zostały zamieszczone w artykule, wykonałam osobiście podczas warsztatów przy pomocy smartfona Xiaomi Redmi Note 7.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)