Jak zrobić idealne selfie? Fotograf i modelka zdradzili sprawdzone triki

Jak zrobić idealne selfie? Fotograf i modelka zdradzili sprawdzone triki07.07.2019 13:27
Jak zrobić idealne selfie? Modelka Patrycja Woźniak znalazła się w obiektywie smartfona w trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska
Jak zrobić idealne selfie? Modelka Patrycja Woźniak znalazła się w obiektywie smartfona w trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska
Źródło zdjęć: © fot. Klaudia Stawska
Klaudia Stawska-Magdziak

Jak zrobić idealne selfie? W trakcie warsztatów fotograficznych Xiaomi Technology Polska i prowadzonych przez Tomasza Zienkiewicza i modelkę Patrycję Woźniak mogliśmy dowiedzieć się, co zrobić, by wyglądać dobrze na selfie. Podzielę się z wami trikami, jak lepiej fotografować smartfonem.

Fotografowanie stało się prostsze i bardziej dostępne, dzięki temu, że w smartfonach montowane są coraz lepsze aparaty, a zaawansowane AI wspomaga fotografów-amatorów przy robieniu zdjęć. I chociaż selfie nie jest wymysłem naszych czasów, to jest pewnego rodzaju ich znakiem. Co zrobić, by zawsze wyglądać dobrze na zdjęciu? W trakcie warsztatów organizowanych przez Xiaomi Technology Polska udało mi się porozmawiać z modelką Patrycję Woźniak oraz wysłuchać rad fotografa lifestyle’owego Tomasza Zienkiewicza, którzy podpowiedzieli, co zrobić, by zrobić idealne selfie.

Jak zrobić selfie szerokokątnym obiektywem?

Pierwsze wezwanie, z którym musimy się zmierzyć robiąc selfie, to szerokokątna kamera w smartfonie. Tego typu obiektywy często zniekształcają obraz, jeśli fotografujemy z małej odległości. Wynik? Przerysowane i zmienione rysy naszej twarzy, a tym samym słabe selfie.

Zarówno Zienkiewicz jak i Woźniak zwrócili uwagę, że w takim przypadku należy jak najdalej wyciągnąć rękę, kiedy chcemy dobrze wyjść na selfie lub użyć selfie-sticka. Robiąc zdjęcie telefonem o wiele lepszy efekt osiągniemy poprzez wykorzystanie dalekiego kadru. Na szczęście nowoczesne smartfony mają już tak dobre aparaty, że po wykadrowaniu zdjęcia np. na serwisy społecznościowe, selfie wciąż pozostanie wyraźne, a rysy naszej twarzy będą wyglądać naturalnie.

Zdjęcie zostało bardzo mocno przycięte, by osiągnąć najlepszy efekt i ładny kadr
Źródło zdjęć: © fot. Klaudia Stawska
Zdjęcie zostało bardzo mocno przycięte, by osiągnąć najlepszy efekt i ładny kadr

Kadrowanie, oświetlenie i kompozycja

Pisaliśmy bardzo szczegółowo o tym, jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem i w przypadku selfie czy zdjęć portretowych zawsze warto mieć na uwadze podstawowe zasady kompozycji. O kadrowaniu wspomniałam nieco więcej powyżej. Mając na myśli kompozycję, chciałabym zwrócić waszą uwagę przede wszystkim na to, co podczas warsztatów podkreślił Zienkiewicz – zwróćcie uwagę na tło.

Robiąc selfie często zapominamy o tym, co znajduje się za naszymi plecami. Stąd na zdjęciach często możemy zobaczyć krępujące odbicia w lustrze, bałagan w pokoju czy "bohaterów drugiego planu", którzy przyciągają wzrok, powodując nierzadko masę śmiechu. Tym samym my na naszym selfie przestajemy grać główną rolę. Pamiętajmy więc o tym, by rozejrzeć się dookoła zanim zrobimy fotkę i wrzucimy ją na Facebook czy Instagram.

Dodatkowo pamiętajmy o dobrym oświetleniu. Najkorzystniej wyglądamy w łagodnym, rozproszonym świetle – najmniej korzystnie w punktowym. Z tego względu na przykład gorzej będziemy się prezentować robiąc selfie w pełnym słońcu w południe. Jeżeli zależy nam na zdjęciu o tej porze dnia – lepiej skryć się w cieniu.

Jak pozować do selfie?

Przede wszystkim warto postawić na naturalność, ale jest parę trików, które poleciła modelka Patrycja. Jeśli chcemy, by nasza twarz wyglądała na nieco szczuplejszą podczas zdjęcia z przodu, możemy nieco wysunąć ją do przodu, a jeśli zależy nam na wydłużeniu nóg na zdjęciu – ważne by robić zdjęcie nieco z dołu, dodatkowo możemy też wysunąć jedną nogę delikatnie do przodu.

Patrycja jest profesjonalną modelką, ale pokazuje, że na zdjęciach najlepiej wyglądamy będąc naturalnymi
Źródło zdjęć: © fot. Klaudia Stawska
Patrycja jest profesjonalną modelką, ale pokazuje, że na zdjęciach najlepiej wyglądamy będąc naturalnymi

Jeśli panowie chcieliby zrobić zdjęcie w stylu Super Mana, na której klatka piersiowa wydaje się szersza – również fotografujemy się od dołu. Zdjęcia z poziomu oczu zaś najmniej zaburzają proporcje ciała i nie tworzą wrażenia iluzji.

#dziejesienazywo: tak urozmaicisz zdjęcia smartfonem

Obróbka – tak, ale bez przesady

Zarówno Tomasz Zienkiewicz, jak i Patrycja Woźniak przyznali, że na zrobieniu zdjęcia się nie kończy. Większość smartfonów oferuje już wystarczająco dobre oprogramowanie, by niedużym nakładem pracy poprawić zdjęcie. Ważne jednak, aby nie przesadzić z retuszem i nie uzyskać efektu gorszego niż początkowy. Przycinajmy, bawmy się nasyceniem barw, eksperymentujmy z filtrami – w dużej mierze zrobienie idealnego selfie to właśnie kwestia wielu prób, tak by najlepiej zrealizować nasz pomysł na zdjęcie.

Warsztaty zorganizowane przez Xiaomi Technology Polska okazały się dla mnie bardzo pomocne – poziom wiedzy można by określić jako podstawowy, ale to właśnie dzięki takim prostym radom i trikom każdy z nas może się samodoskonalić i odkryć w sobie pasję do fotografii. Wszystkie zdjęcia, które zostały zamieszczone w artykule, wykonałam osobiście podczas warsztatów przy pomocy smartfona Xiaomi Redmi Note 7.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)