Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?

Strona głównaJak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?
12.03.2018 12:11
Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?
Redakcja Gadżetomanii
Redakcja Gadżetomanii

System operacyjny Microsoftu oferuje wiele możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Jak z nich skorzystać?

Pytanie o zrzut ekranu może wydawać się banalne - końcu niemal każdy z nas testował w swoim życiu klawiaturę w poszukiwaniu najbardziej bezużytecznego klawisza i miał okazję odkryć, że PrntScr czasem do czegoś się przydaje, w przeciwieństwie do najbardziej bezużytecznego klawisza.

Twórcy systemu operacyjnego Microsoftu nie poprzestali jednak na obsłudze jednego klawisza i udostępnili nam kilka ciekawych możliwości zapisania tego, co w danej chwili widzimy na ekranie.

  1. Zrzut ekranu kopiowany do Schowka

Sposób pierwszy jest najbardziej oczywisty. Wystarczy wcisnąć PrntScr, by skopiować to, co widzimy na ekranie do systemowego Schowka. Z tego miejsca możemy zrzut ekranu wkleić np. do jakiegoś program u graficznego czy edytora tekstu.

  1. Prosto do chmury

Jeśli korzystamy z oferowanej przez Microsoft usługi OneDrive i zainstalowaliśmy na komputerze oprogramowanie klienckie, to możemy wybrać opcję, dzięki której po wciśnięciu PrntScr zrzut ekranu trafi zarówno do schowka, jak i zostanie automatycznie zapisany w chmurze.

  1. Automatyczny zapis

Podobny efekt zapewni nam kombinacja klawiszy Windows + PrntScr. Tym razem nie potrzebujemy OneDrive – zrzut ekranu stworzony w ten sposób zapisze się automatycznie w folderze Obrazy/Zrzuty ekranu. Plik będzie miał format PNG.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos
Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos

  1. Zrzut ekranu: aktywne okno

Przydatnym rozwiązaniem jest kombinacja Alt + PrntScr. Działa tak samo, jak zwykły PrntScr, ale do Schowka kopiowany jest jedynie zawartość aktywnego okna.

  1. Udostępnianie zrzutu ekranu

Microsoft pomyślał również o szybkim udostępnianiu zrzutów ekranu. Odpowiada za to kombinacja Windows + H. Po jej wciśnięciu pojawi się lista serwisów i usług, do których możemy przesłać wykonany przed momentem zrzut ekranu. List miejsc docelowych zależy od tego, jakie aplikacje mamy zainstalowane.

  1. Zrzut ekranu na tablecie i smartfonie z Windowsem

A co w przypadku sprzętu bez klawiatury? Jeśli korzystamy z Windows na urządzeniu mobilnym, za zrzut ekranu odpowiada jednoczesne wciśnięcie przycisku wyłączania oraz klawisza, odpowiedzialnego za zwiększenie głośności. Potwierdzeniem wykonania zrzutu będzie sekundowe ściemnienie ekranu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)