Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?

Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?

Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?
Redakcja Gadżetomanii
12.03.2018 12:11, aktualizacja: 09.03.2022 10:37

System operacyjny Microsoftu oferuje wiele możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Jak z nich skorzystać?

Pytanie o zrzut ekranu może wydawać się banalne - końcu niemal każdy z nas testował w swoim życiu klawiaturę w poszukiwaniu najbardziej bezużytecznego klawisza i miał okazję odkryć, że PrntScr czasem do czegoś się przydaje, w przeciwieństwie do najbardziej bezużytecznego klawisza.

Twórcy systemu operacyjnego Microsoftu nie poprzestali jednak na obsłudze jednego klawisza i udostępnili nam kilka ciekawych możliwości zapisania tego, co w danej chwili widzimy na ekranie.

  1. Zrzut ekranu kopiowany do Schowka

Sposób pierwszy jest najbardziej oczywisty. Wystarczy wcisnąć PrntScr, by skopiować to, co widzimy na ekranie do systemowego Schowka. Z tego miejsca możemy zrzut ekranu wkleić np. do jakiegoś program u graficznego czy edytora tekstu.

  1. Prosto do chmury

Jeśli korzystamy z oferowanej przez Microsoft usługi OneDrive i zainstalowaliśmy na komputerze oprogramowanie klienckie, to możemy wybrać opcję, dzięki której po wciśnięciu PrntScr zrzut ekranu trafi zarówno do schowka, jak i zostanie automatycznie zapisany w chmurze.

  1. Automatyczny zapis

Podobny efekt zapewni nam kombinacja klawiszy Windows + PrntScr. Tym razem nie potrzebujemy OneDrive – zrzut ekranu stworzony w ten sposób zapisze się automatycznie w folderze Obrazy/Zrzuty ekranu. Plik będzie miał format PNG.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos
Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos

  1. Zrzut ekranu: aktywne okno

Przydatnym rozwiązaniem jest kombinacja Alt + PrntScr. Działa tak samo, jak zwykły PrntScr, ale do Schowka kopiowany jest jedynie zawartość aktywnego okna.

  1. Udostępnianie zrzutu ekranu

Microsoft pomyślał również o szybkim udostępnianiu zrzutów ekranu. Odpowiada za to kombinacja Windows + H. Po jej wciśnięciu pojawi się lista serwisów i usług, do których możemy przesłać wykonany przed momentem zrzut ekranu. List miejsc docelowych zależy od tego, jakie aplikacje mamy zainstalowane.

  1. Zrzut ekranu na tablecie i smartfonie z Windowsem

A co w przypadku sprzętu bez klawiatury? Jeśli korzystamy z Windows na urządzeniu mobilnym, za zrzut ekranu odpowiada jednoczesne wciśnięcie przycisku wyłączania oraz klawisza, odpowiedzialnego za zwiększenie głośności. Potwierdzeniem wykonania zrzutu będzie sekundowe ściemnienie ekranu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)